SON DAKİKA

Haberertesi

KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK, MEZHEPÇİLİĞE TEPKİ

KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK, MEZHEPÇİLİĞE TEPKİ
Bu haber 09 Haziran 2022 - 20:02 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
İYİ PARTİLİ MİLLETVEKİLİ BALTAYI TAŞA VURDU
İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Oral, “Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır” demişti.

“ALEVİ İMASI” KARŞILIK BULMADI
İYİ Partili Oral’ın açıklamalarına toplumun farklı kesimlerinden tepkiler gelirken Millet İttifakı’nın iki lideri de sert tepki gösterdi.

AKŞENER ÖZÜR DİLEDİ
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ankara milletvekilimiz Halil İbrahim Oral bir YouTube kanalında bir konuşma yaptı. Ben başkalarının yaptığını, bizlerin yapmasını kesinlikle tasvip etmiyorum” dedi. 

Akşener, şunları söyledi: “Ankara milletvekilimiz Halil İbrahim Oral bir YouTube kanalında bir konuşma yaptı. Ben başkalarının yaptığını, bizlerin yapmasını kesinlikle tasvip etmiyorum. Alevilik üzerinden yapılan her türlü tarife kim için olursa olsun şiddetle reddediyorum. Ve sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere üzülen her bir kardeşimden İYİ Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum.” dedi.

“HAZRETİ ALİ VURGUSUYLA ÖZÜR”
İYİ PARTİ Lideri, “Bizim gibi ailelerin evlerinin her birinde mutlaka Ali, Hüseyin, Hasan vardır. Ali cesurdur, Ali zor zamanımızda ‘Medet ya Ali’ dediğimiz bir büyüğümüzdür. Dolayısıyla Hz. Ali’yi sevenlerin, inananların üzülmesine, incinmesine müsaade etmeyeceğim gibi onların üzülmesine, onların incinmesine çok üzüldüğümü ifade ediyor ve tekrar sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere her bir kardeşimden ayrı ayrı özür diliyorum.” dedi.

ORAL DİSİPLİNE SEVKEDİLDİ
Akşener’in özrünün ardından bir gelişme daha yaşandı.
İYİ Partili Oral, disiplin kuruluna sevk edildi.

KARAMOLLAOĞLU DA KINADI: “MEZHEP DEĞİL LİYAKAT”
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması nedeniyle Türkiye’de seçim kazanamayacağını söyleyen İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın açıklamalarına tepki göstererek “Yöneticide aranan vasıf mezhep değil; dürüstlük, adalet, ehliyet ve liyakat olmalıdır” dedi.

KARAMOLLAOĞLU: “BU İFADELERDEN ÜZÜNTÜ DUYDUM”
Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.
* Sayın Kılıçdaroğlu ve Alevi vatandaşlarımıza yönelik sarf edilen ayrıştırıcı ve ötekileştirici ifadelerden dolayı üzüntümü belirtmek isterim.
* Yöneticide aranan vasıf mezhep değil; dürüstlük, adalet, ehliyet ve liyakat olmalıdır.
* Aday belirleme kriterlerinde liyakatin değil de ırkın veya mezhebin aranması; ülkemize, insanımıza ve geleceğimize yapılabilecek en büyük kötülüktür.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA