SON DAKİKA

Haberertesi

ODUNPAZARI’NDA MADENCİLER GÜNÜ

ODUNPAZARI’NDA MADENCİLER GÜNÜ
Bu haber 03 Aralık 2016 - 9:36 'de eklendi ve 39.529 views kez görüntülendi.

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL MADENCİLERİ KONUŞACAK
Odunpazarı Belediyesi “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” nedeniyle Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) konferans ve film gösterimi düzenleyecek.
Odunpazarı Belediyesi madencileri unutmuyor!
“Özgür Özel Odunpazarı’na geliyor”
Odunpazarı Belediyesi; başta Zonguldak, Ermenek ve Soma olmak üzere maden kazalarında yaşamını kaybeden madencileri anacak.
Odunpazarı Belediyesi “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” nedeniyle Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) konferans ve film gösterimi düzenleyecek.
KONFERANS SONRASI MADEN FİLMİ GÖSTERİMİ YAPILACAK
Konferansa CHP Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel katılacak. Konferansın ardından yönetmenliğini Yavuz Özkan’nın yaptığı başrolünü Cüneyt Arkın ve Tarık Akan’nın oynağı “Maden” adlı filmin gösterimi yapılacak.
4 Aralık Dünya Madenciler Günü programının ücretsiz olduğunu belirten yetkililer, programı izlemek isteyen vatandaşların ücretsiz biletleri Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nden temin edebileceğini kaydetti.
BAŞKAN KURT’TAN MADENCİLERE MESAJ
Odunpazarı belediye başkanı Kazım Kurt “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” nedeniyle yayınladığı mesajda şunları ifade etti.
“Madencilere vefa borcumuz var”
Başkan Kurt mesajında madencilerin yerin binlerce metre altında; yoksulluk ve sefalet içerisinde, sosyal güvenceden yoksun; yetersiz ve denetimsiz işletmelerde çalışmaya mecbur bırakıldığına dikkat çekti. Madenciliğin dünyanın en zor mesleklerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, “Yeraltı kaynaklarını her türlü tehlike ve zorluk altında, doğayla mücadele ederek çıkaran maden emekçilerine, toplumun vefa borcu bulunmaktadır. Yerin metrelerce altında insanlığa hizmet için gerektiğinde canlarını hiçe sayan maden emekçilerine hak ettikleri değerin verilmesi aynı zamanda bir insanlık görevidir” dedi.
ALINMAYAN ÖNLEMLER MADENCİLERİN KADERİ OLMAMALI
İnsan, doğa ve etik değerlerin ticarileştirildiğini madencilerin ticari bir getiri olarak görüldüğünü aktaran Başkan Kurt, bu nedenle de ticari kaygıların insan hayatının önüne geçtiğini belirtti. Başkan Kurt mesajına şu sözlerle devam etti: “Zonguldak, Soma, Ermenek ve en son Siirt’te meydana gelen kazalarda yüzlerce madenci alınmayan önlemler ve ihmaller nedeniyle toprak altında kalarak hayatını kaybetti. Yaşadığımız acıların yaralarını sarmaya çalışırken yeni acılar yaşamamak için iş güvenliği yasalarının uygulanması, madenciliğin çağdaş koşullarda yapılmasını sağlayacak şartların derhal oluşturulması, denetimlerin sık ve güvenli yapılması, emekçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi göz göre göre gerçekleşen bu ölümlerin engellenmesi adına zorunludur. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü emeğin ve emekçinin değer kazandığı yarınlarda, dayanışma içinde kutlamak dileğiyle kaybettiğimiz bütün maden emekçilerimizi saygıyla anıyorum.” Dedi.
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA