SON DAKİKA

Haberertesi

EMEKLİLERİN KIRMIZI KARTI

EMEKLİLERİN KIRMIZI KARTI
Bu haber 19 Nisan 2024 - 5:06 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

DİSK EMEKLİ-SEN: “YOK ÖYLE YAĞMA”
HABER/Sait TEMUR
31 Mart yerel seçimleri, seçim sonuçları ve iktidarın aldığı “ilk seçim yenilgisi” tartışılmaya devam ediyor.

Seçim sonuçlarında emeklilerin büyük payı olması ise her kesimin kabul ettiği bir gerçek.

Emeklilerin Türkiye genelinde örgütlendiği DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Merkez Yürütme Kurulu yazılı bir açıklama yaparak emeklilerin hedef ve taleplerini dile getirdi.
İŞTE O AÇIKLAMA:

“Kırmızı Kartımız Halen Ellerimizde”
Milyonlarca emeklinin sesi DİSK Emekli-Sen olarak, yerel seçim olmaktan çok daha büyük bir anlam ifade eden 31 Mart seçimleri öncesinde, emeklileri oy kaynağı olarak gören; konu emeklilerin yaşam standartlarına, insan onuruna yakışır bir emeklilik yaşamına geldiğinde ise kaynak yok diyen iktidara gerekli cevabı sandıkta vereceğimizi söylemiştik.

“Uyarmıştık”
Emeklilere de işçilere de öğrencilere de, tüm halka yetecek kadar kaynak olduğunu; sorunun işçiden, emekçiden, emekliden alıp sermayeye kaynak yaratılmasında yattığını ısrarla dile getirmiş; seçim sonuçlarıyla beraber emeklilerin oylarını çantada keklik görenlerin yanıldıklarını anlayacaklarını vurgulamıştık.

“Emekliler kırmızı kart gösterdi”
Öyle de oldu: Biz emekliler, bizleri her geçen gün yoksullaştıran; açlık sınırının katbekat altında aylıklara mahkûm eden, politik ve kültürel alandan dışlayan, en temel kamusal hizmetlere erişimimizi engelleyen, sendikal hak ve özgürlüklerimizi gasp eden iktidara kırmızı kart gösterdik.

“İktidarın tarafı belli”
31 Mart seçimlerinde yaşadığı büyük yenilginin sonrasında seçimsiz bir döneme girildiğini ısrarla vurgulayan iktidarın; bu süreç boyunca bir kez daha işçilerin, emekçilerin, emeklilerin; kısacası nüfusun çok büyük bir bölümünün sofrasından aldıklarıyla azınlıktaki sermaye temsilcilerinin sofrasını donatmaya devam edeceği görülüyor.

“Emeklilere verilen bir şey yok”
Her seçim sürecinde olduğu gibi, 31 Mart seçimleri öncesinde de bol keseden verilen müjdelere karnımızın tok olduğunu söylemiştik. Yandaş basın yoluyla yayılan müjde haberlerinin aksine, emeklilerin aylıklarına ilişkin herhangi bir düzenlemeye; bayram ikramiyelerimizde ise olması gereken bir artışa gidilmedi. Artık sözde “müjde” vermekten bile uzak olan iktidar, seçim sonrası süreçte de kemer sıkma politikalarını sürdüreceğini vurgulamaktan geri durmuyor.

16 milyon emekli ve hak sahibine, milyonlarca asgari ücretli ve yine milyonlarca asgari ücretin biraz üzerinde çalışan işçiye sırtını dönen; yaşamlarını giderek zorlaştıranlar; bir kez daha Temmuz’da asgari ücretin güncellenmeyeceği konusunda kararlı olduklarını; emekli aylıklarına da enflasyon farkının üzerinde herhangi bir artış ya da iyileştirme uygulanmayacağını net bir biçimde dile getiriyorlar.

“Son kez uyarıyoruz”
Mevcut durumda dahi en temel ihtiyaçlarımızı, kiramızı, mutfak masraflarımızı, faturalarımızı karşılamaktan kilometrelerce uzak olan aylıklarımızın gerçek değerinin her geçen gün daha da azalacağını öngörmemek mümkün değildir. Bu bağlamda bildirmek istiyoruz: Enflasyondan kurtulmanın yolunu ücretleri, maaşları, aylıkları baskılamakta arayan bu akla kırmızı kart gösteren emekliler, yaşamlarına kast eden bu iktidarı siyaset sahnesinden ömür boyu men etmeyi de bilirler. Başka çare yok diyerek yola çıkan, halkı ekmeksiz bırakan, memleketi ağır bir tahribata sürükleyenlere sesleniyoruz:

Gelin, cesaretiniz varsa erken seçime girin. Gelin, cesaretiniz varsa emeklilerin tepkisini sandıkta bir kez daha görün.

“Emekliler kararlıdır”
Bizler, sendikalı emekliler olarak, 31 Mart’ta olduğu gibi genel seçimlerde de işçi, emekçi, emekli karşıtı; temel hak ve özgürlüklere karşı saldırgan eylemlerde bulunan bu iktidara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. 31 Mart seçimleri sonrasında, mahallelerimizden başlayarak 81 İl’de emeklilerin demokrasi mücadelesi hareketini hızla hayata geçireceğiz. DİSK Emekli-Sen olarak, yerel seçimler sonrasında ellerimizdeki kırmızı kartları cebimize kaldırmıyoruz. Mücadelenin içinde olmaya, her evde, her sokakta, her mahallede, yollarda, sendikalarda, mecliste… hayatın her alanında emeklilere yapılan zulmü; emeklilerin bu zulüm karşısındaki direnişini anlatmaya; örgütlü mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. İnsan onuruna yakışır çalışma ve emeklilik yaşamı; aydınlık bir gelecek; yarınlara tasasız uyanan bir gençlik için erken seçim çağrımız yükseltmeyi sürdüreceğiz!

DİSK EMEKLİ-SEN
Merkez Yönetim Kurulu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA