SON DAKİKA

Haberertesi

EMEKLİLERİN SENDİKASI İKİ YAŞINDA

EMEKLİLERİN SENDİKASI İKİ YAŞINDA
Bu haber 26 Şubat 2021 - 8:16 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
DİSK EMEKLİLER SENDİKASI 2. YILINI ALANLARDA KUTLADI

26 yıl önce yola çıkan, hukuksuz uygulamalarla kapatılan, 25 Şubat 2019 ‘da kuruluşunu yenileyerek mücadeleye kaldığı yerden devam eden, DİSK Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) 2. kuruluş yıldönümünde alanlardaydı.

DİSK EMEKLİ-SEN İZMİR’DEN GÖRKEMLİ KUTLAMA

Emekli-Sen’nin ikinci yıl kutlaması ve basın açıklaması için İzmir’de bulunan şube ve temsilcilikler Cumhuriyet meydanında buluştu

TAM KADRO KATILIM
MYK üyesi Ercan Çınarlı, MDK üyesi Bengü Işıkhan, Ege Bölge baş temsilcisi Hüseyin Özkaynak, Ege Bölge temsilci yardımcısı Levent Daşkın, DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı, Şube başkanları, temsilciler ve sendika üyeleri Atatürk anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulundu.

Ege Bölge baş temsilcisi Hüseyin Özkaynak’ın okuduğu “ikinci yıl ortak basın metninde” şu ifadelere yer verildi.

ÖZKAYNAK; “SENDİKAL MÜCADELEMİZ 1995 YILINDAN BUGÜNE SÜRÜYOR”
25 Şubat 2021 itibariyle sendikamız resmi olarak kuruluşunun ikinci yılını kutluyor. Resmi olarak diyoruz çünkü 1995 yılından itibaren verdiğimiz mücadelenin önemli bir kısmı emeklilerin sendikal hakları olduğuna ve sendikal özgürlüklerinin tanınması gerektiğine dair ilgili makamlarla mücadele halinde geçti ve geçiyor.
 
“Yılmadık, yılmıyoruz ve yılmayacağız”

Sendikal hakların, ülkelerin ve devletlerin keyfiyetine ve işçilerine bir lütuf gibi gösterilmesine engel olunmak amacıyla uluslararası anlaşmalar tarafından güvence altına alındığı ve Türkiye’nin de bu anlaşmaları imzalayarak taraf olduğu vurgulanan basın açıklamasında, “Ancak, söz konusu olan 13 milyon emeklinin örgütlenmesi olduğunda sayısız kez bu hakkımız yok sayılmış ve sendikamız kapatılmıştır. Biz ise bu hukuksuz muameleye rağmen her defasında daha güçlü ve daha örgütlü bir şekilde yeniden kurulduk. Emekli-Sen’in defalarca artık rahatlıkla baskı ve yıldırma politikası olarak tanımlayabileceğimiz kapatılma serüveni bizlere sendikal hakların ülkemizde pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve iktidarların iki dudağının arasına baktığını kanıtlamaktan başka bir şey göstermiyor. Ülkemizde işçi sınıfının örgütlenmesi ve emeklilerin de bu hak mücadelesinde yer almasında hem iktidarlar hem de kurulu düzen sahipleri büyük çekince duyuyor. Duymaya devam etsinler; çünkü, biz ikinci yılımızı bir önceki yıldan daha büyük, daha güçlü ve daha inatçı bir şekilde kutluyoruz! Yılmadık, yılmıyoruz ve yılmayacağız.”
 
“Defalarca kapatıldık; mücadelemizin haklılığından güç alarak defalarca yeniden kurulduk”

Emekli-Sen olarak emeklilerin ücret ve hakça yaşam taleplerinin haklı olduğunu bilmek bizi her zaman daha güçlü ve daha kararlı yapmıştır”

Ancak; özellikle son bir yılda yaşadıklarımız emeklilerin mücadelesinin ne kadar gerekli ve ne kadar isabetli olduğunun bir göstergesi olarak görülebilir: Emekli-Sen varsa emekliler toplumun ve çalışma yaşamının dışına itilemez ve yalnızlığa mahkum edilemez! Emekliler pandemi sürecinin hemen başında evlerine hapsedilmiş ve toplumsal izolasyona maruz bırakılarak adeta kendi kaderlerine terk edilmişlerdir. Bu konuda yaptıkları her itiraz göz ardı edilmiş ve herhangi bir ücret güvencesinden ve toplumsal güvenceden yoksun bir şekilde bir yandan ülkemizin içinde bulunduğu toplumsal ve ekonomik sorunlar karşısında bir yandan da salgın hastalık karşısında yalnız bırakılmıştır. Emeklilerin örgütlü ve hak arayan, aktif siyasal yaşama katılımının sağlandığı bir ülkede tüm bunlar söz konusu olamazdı. Bu yüzden biz defalarca kapatıldık; mücadelemizin haklılığından güç alarak defalarca yeniden kurulduk. Emekli-Sen varsa emekliler toplumun ve çalışma yaşamının dışına itilemez ve yalnızlığa mahkum edilemez.
 
“Emekli-Sen ikinci yılında hem gençlerle hem de işçi ve emekçilerle yan yana mücadele etmekten büyük bir onur ve gurur duymaktadır”

“Emekli-Sen’i susturmaya ve haklı mücadelesinden döndürmeye gücünüz yetmez; yetmeyecek!”

Ülkemizin dört bir yanında iktidar partisi ve ona bağlı kuruluşlar kongre ve konferanslarını pandemi süreci boyunca kesintisiz ve kapalı alanlarda, pandemi dolayısıyla oluşan sağlık önceliklerini hiçe sayarak gerçekleştirirken Emekli-Sen olarak bizim ve hatta daha birçok kurumun kongreleri iptal edilmiştir. Pandemi sürecinden en çok etkilenen kesimlerin başında gelen emeklilerin bir araya gelerek sözlerini söyleme imkânları ellerinden alınmış; emekli zamlarına ilişkin eylemlerimiz başta olmak üzere hak aramak için ne zaman sesimizi duyurmak istesek eylemlerimiz ve basın açıklamalarımız engellenmeye çalışılmıştır. Emekli-Sen’i susturmaya ve haklı mücadelesinden döndürmeye gücünüz yetmez; yetmeyecek! Türkiye artık iktidarın çizmiş olduğu kalıplara sığmamaktadır. Sığmayacaktır! Emekli-Sen ikinci yılında hem gençlerle hem de işçi ve emekçilerle yan yana mücadele etmekten büyük bir onur ve gurur duymaktadır!
Hem ülkemiz hem de dünyamız kara bir dönemden geçmekte ve patronlar kârlarına kâr katarken işçiler ve emekçiler her geçen gün ağır baskı ve sömürü koşullarında çalışmaya ve diğer yandan da virüsle mücadele etmeye çalışmaktadır. Emekli-Sen’in mücadelesi yalnızca emekli işçi ve emekçilerin değil; aynı zamanda hali hazırda aktif çalışma yaşamında bulunan işçilerin ve emekçilerin mücadelesiyle bir arada yürüdüğünde ve onlarla beraber hak arama mücadelesine katkıda bulunduğunda değerlidir ve anlam kazanmaktadır.

“TOPLU SÖZLEŞMELİ SENDİKA HAKKIMIZI ALACAĞIZ”
Özkaynak, Emekli-Sen’in talepleri de şöyle dile getirdi;
– Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almanın,
– Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesinin,
– Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesinin,
– Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulmasının,
– Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve kamusal sağlık hizmetinin sağlanmasının,
– Emeklilikte yaşayabileceğimiz güvenli çevre şartlarının oluşturulmasının,
– Toplumla ilişkilerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının,
– Bizleri ilgilendiren her türlü politikanın hazırlanma sürecine aktif olarak katılmanın ve
– Tüm bunlar için toplu sözleşmeli sendikal hakkımızın tanınmasının mücadelesini veriyoruz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA