SON DAKİKA

Haberertesi

EMEKLİLERDEN İKİNCİ TUR ÇAĞRISI

EMEKLİLERDEN İKİNCİ TUR ÇAĞRISI
Bu haber 21 Mayıs 2023 - 9:55 'de eklendi ve 150 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
EMEKLİ-SEN GENEL MERKEZİNDE ORTAK AÇIKLAMA
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası (EMEKLİ-SEN) Sendikanın Ankara’da bulunan Genel merkezinde Tüm Emeklilerin Sendikası ve Emekliler Türkiye Meclisi’nin de katıldığı ortak basın toplantısında “Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu” ile ilgili çağrısını kamuoyuna duyurdu.

FİKRİ KALENDER: “YAĞMA YOK EMEKLİLER VAR”
Toplantının açılışını yapan DİSK Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender şunları ifade etti:

Değerli basın emekçileri ve kıymetli dostlar.
İnsanca Yaşanabilir bir Ülke, Onurlu bir emeklilik için “Oylarımız Kemal Kılıçdaroğlu’na” konulu basın açıklamasına hoş geldiniz.

Bu gün burada,
Tüm Emeklilerin Sendikası,
Emekliler Türkiye Meclisi ve
DİSK Emekli-Sen’in ortaklaşa düzenlediği,
* Demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adalet için.
* En düşük emekli aylığının Asgari ücret olması İçin.
* Bayram ikramiyelerinin asgari ücret kadar olması İçin.
* Toplu sözleşme ve Sendika hakkı için.
* Sağlıkta katkı payının kaldırılması için.
* Yaşanabilir bir doğa ve ekolojik talana son verilmesi için.
* Hak hukuk barış ve kardeşlik için.

Çocuklarımız ve torunlarımızın geleceklerini başkalarına teslim etmemek için. Bir araya geldik.

“EMEKLİLER DEVLETE YÜK DEĞİL HAK SAHİBİDİR”
28 Mayıs’ta emeklileri devletin üzerinde kambur sayan,
Emeklileri işe yaramaz ve sadakaya muhtaç, itibarsız olarak gören,
Emeklileri cami, kahvehane ve park köşelerine sıkıştırarak onları oy deposu olarak kabul eden, AKP iktidarına sandıkta son verecek 16 milyonuz.
Biz emekliler bitti demeden hiç bir şeyin bitmeyeceğini sandıkta göstereceğiz.

CENGİZ YAVUZ: “İNATLA, KARARLILIKLA, UMUTLA İKİNCİ TURA!”
Basın açıklamasın okuyan DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Tarihimizin en yaşamsal seçimlerinden bir tanesi olan 14 Mayıs seçimleri sona erdi. Milletvekilli genel seçimlerinde istenilen sonuç alınamazken; cumhurbaşkanlığı seçimleri de ikinci tura kaldı.

“HÜDA-PAR MECLİSTE”
Devletin tüm olanak ve güçlerine haiz olan; bu imkânlarla muhalif her kesime karşı saldırıya geçen AKP-MHP ittifakıyla beraber, Cumhuriyetin temel ilkelerine, kadın haklarına, demokratik ve laik sosyal hukuk devletine aykırı; dahası suç teşkil edecek nitelikte talepleriyle birlikte Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi de meclis koltuklarında yerini aldı.

“TEK ADAM REJİMİ HALKTAN ONAY ALAMADI”
Fakat iktidar partisinin tüm bu çabaları, gücünü korumasına yetmedi. Tek adam rejimi karşısında yurttaşların çoğunluğunun değişim talebi sandığa da yansımış oldu. Bugün halkın yarısından fazlasının, iktidarın kindar diline ve tehditkâr söylemlere karşın tek adam rejimine onay vermeyerek güçlü bir irade gösterdiği yadsınmaz bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

“GÖREV BİZE DÜŞÜYOR”
Bu iradeyi büyütmek; istismara maruz bırakılan çocuklara, eğitim hakkından mahrum kalan öğrencilere, tarikat yurtlarına mahkûm edilen gençlere, üniversite mezunu işsizlere, her geçen gün daha da yoksullaşan işçilere ve emekçilere, açlık sınırının altında maaşlarla geçinmeye zorlanan emeklilere, şiddetin türlü biçimi karşısında yalnız bırakılmak istenen kadınlara karşı en büyük görevdir. Bu görev, 28 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olabilmesi için canla başla çalışmayı gerektirmektedir.

“BU SÜREYİ İYİ DEĞERLENDİRMEK ZORUNDAYIZ”
Önümüzdeki kısa süreç, cumhurbaşkanlığı seçimleri için hayati önem taşımaktadır. Aşağıda imzası bulanan bizler, öncelikli konumuzun bu süreyi en aktif biçimde değerlendirmek ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde demokrasiden, parlamenter sistemden, sosyal hukuk devletinden, eşitlik, adalet ve özgürlükten yana sonuç elde edebilmek için mücadele etmek olduğunu beyan ediyoruz.

“BU İKTİDARI YENECEK GÜCÜMÜZ VAR”
Biliyoruz ki; 21 yıl süren bir saltanatı sona erdirirken umutsuzluğa kapılmak, vazgeçmek, akışına bırakmak tarihi bir hatadır. Biliyoruz ki; önümüze demokrasi özlemimizi, aydınlık yarınlara olan inancımızı koyarak bir kez daha ayağa kalkmak toplumsal bir görevdir. Bu görevi onurla taşıyacağız. Her evde, her sokakta, her mahallede, yolda, okulda, işyerinde, sendikada… bu iktidarı yıkabilecek; yarattığı enkazı kaldırabilecek gücümüz olduğunu ısrarla anlatacağız.

“SANDIĞA GİTMEK HAYATİ BİR GÖREVDİR”
28 Mayıs sabahı aynı inançla sandığa giderken; tüm yurttaşların da aynı inançla sandığa gitmeleri için çok çalışacağız.
İnsan onuruna yakışır işler ve insan onuruna yakışır bir emeklilik yaşamı; aydınlık bir gelecek; yarınlara tasasız uyanan bir gençlik; yağma ve talan politikalarından azade, yeşilin boy verdiği bir doğa; kadına yönelik şiddetin her türlüsünün son bulduğu eşit bir düzen ve daha fazlası için “Birleşe birleşe kazanacağız!” diyoruz. Tüm bunların yaşama geçmesi için birleştiğimiz adayın Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu beyan ediyoruz.

“TÜRKİYE’NİN EMEKLİLERİ OLARAK BURADAYIZ”
Amasız fakatsız verilecek olan bu mücadelede emekten, özgürlükten ve barıştan yana olan tüm oluşumlarla ortaklaşılması gerektiğinin bilincinde; yılgınlığa bir an olsun kapılmadan umudu büyütmenin peşindeyiz.
Aydınlık bir 29 Mayıs sabahına uyanmak için direnişteyiz! Torunlarımıza yaşanabilir bir memleket bırakmak için direnişteyiz!
Türkiye’nin emeklileri olarak; emekli hareketinin temsilcilerinin sesine kulak veren Kemal Kılıçdaroğlu’na biz de “Buradayız!” diyoruz.
Buradayız ve sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz!
YILGINLIK YOK, DİRENİŞ VAR!
KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA, YA HEP BERABER YA HİÇBİRİMİZ!

İMZACI KURUMLAR:
DİSK Emekli-Sen, Tüm Emeklilerin Sendikası, Emekliler Türkiye Meclisi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA