SON DAKİKA

Haberertesi

EMEKLİLER FATURALARI YAKTI

EMEKLİLER FATURALARI YAKTI
Bu haber 05 Ocak 2022 - 10:02 'de eklendi ve 145 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
DİSK EMEKLİ-SEN, AKP iktidarının emeklilere reva gördüğü zammı ülkenin dört bir yanında eş zamanlı olarak protesto etti.


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Emekli-Sen Ege Bölge Temsilciliği Konak’ta kitlesel bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını DİSK Emekli-Sen Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak okurken DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da açıklamaya katılarak destek verdi.

EELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ FATURALARINI YAKTILAR

Basın açıklamasına katılan Emekli-Sen üyeleri, “Saraya değil emekçiye bütçe, Zam zulüm işkence işte AKP, Hak hukuk adalet, Hükümet İstifa, Direne direne kazanacağız, AKP şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları eşliğinde yanlarında getirdikleri Elektrik, Su ve Doğalgaz faturalarını yaktılar.

TORBAYA KARŞI TORBA!

Emekliler hazırladıkları “İktidarın torbası” ve “Emeklinin torbası’nı da” kamuoyu ile paylaştılar. Torbalarda hükümetin yaptıklarıyla emeklilerin beklentileri karşılaştırıldı.

“ZAMLAR YAĞMUR GİBİ”

DİSK Emekli-Sen Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, Açıklanan rakamların gerçek enflasyonu yansıtmadığını söyleyerek, “Nüfusun çoğunluğu açlık ve sefaletle boğuşurken çok küçük bir azınlık ülkenin bütün gelirlerine çökmüş, halkımızın tüm gelirlerini sömürmeye devam ediyor. İktidar artık emperyalizmin uşağı durumuna gelmiştir. 2021 yılı sonuna kadar; ekmeğe yüzde 150, una yüzde 162, şekere yüzde 95, makarnaya yüzde 68, çaya 138, bulgura yüzde 100, nohuta yüzde 91, kuru fasulyeye yüzde 100, kıymaya yüzde 66, kırmızı ete yüzde 110, tavuğa yüzde 83, çamaşır deterjanına yüzde 150, sabuna yüzde 58, yumurtaya yüzde 75, bulaşık deterjanına yüzde 85 zam geldi. TÜİK’in açıkladığı enflasyonla halkın gerçek enflasyonu budur. İktidar aralık ayının son gecesine kadar zamları açıklamadı. Çünkü hemen ardından memur ve emeklilere verilecek zamları açıklamaları gerekiyordu. Eğer o zamları daha önce açıklamış olsaydı bugün açıklayacağı maaş zamları çok farklı olacaktı. Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta akıl almaz zamlar getirdiler. Bu zamlar hayatın her tarafına yansıyacak. Bilim insanlarının bağımsız araştırmalarına göre gerçek enflasyon farkı yüzde 82! TÜİK’in enflasyonu nerede, gerçek enflasyon farkı nerede! Pazar artıklarıyla, çöpten topladıklarıyla geçinmeye çalışan o kadar çok ki” dedi.

“KOLAYSA BU MAAŞLA SİZ GEÇİNİN”

Emeklilere yoksulluk ve açlığın reva görüldüğünü dile getiren Özkaynak, “Emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir.  Biz emekliler her gün biraz daha yoksullaşırken iktidar soframızdan bir dilim ekmeğimizi daha nasıl azaltacağının peşine düşmüştür. Biz cebimizdeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı, bir dilim ekmeğe mi yoksa doğalgaz faturasına mı vereceğimizin hesabını yaparken iktidar o üç kuruşu bizden nasıl geri alacağının hesabını yapmaktadır. Soruyoruz; yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, 2 bin 500 lira aylıkla bir emekli bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir? Soruyoruz; emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar, aylık 2 bin 500 lira ile geçinebilir mi? Bu ülkenin emeklileri devletin sırtında bir yük değil; alın terinin karşılığını almak için her gün haklı mücadelesini büyüten yurttaşlardır! Hakkımız olan için mücadele etmeye, emeklilikte insanca bir yaşamı daha yüksek sesle savunmaya, ülkenin dört bir yanını eylem alanına çevirmeye, yıkılmakta olanı yıkmaya, eşit, özgür ve demokratik olanı el ele kurmaya kararlıyız! Bir kez daha haykırıyoruz: Sadaka değil toplu sözleşme istiyoruz!” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA