SON DAKİKA

Haberertesi

DİSK EMEKLİ-SEN DÖRT YAŞINDA

DİSK EMEKLİ-SEN DÖRT YAŞINDA
Bu haber 26 Şubat 2023 - 9:10 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
DEMOKRASİ MÜCADELESİNDEN EMEKLİ OLUNMAZ
Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, Sendikanın 4. kuruluş yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

ALANLARDA GEÇEN MÜCADELE YILLARI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) önceki Sendikanın kapatılması nedeniyle 25 Şubat 2019’da yeniden kuruldu. Açılan kapatma davaları ve baskılara rağmen Türkiye’nin her köşesinde örgütlenerek temsilcilik ve şubelere sahip oldu.
Emeklilerin “İnsanca bir yaşam koşulları” talebiyle alanlarda eylem yapan, emeklilerin hakları için kamuoyunda sesini duyuran Emekli-Sen mücadelesine kararlı bir şekilde devam ediyor.

FERPA ÜYELİĞİ KABUL EDİLDİ


DİSK Emekli-Sen’nin haklı talepleri Türkiye dışındaki ülkelerde de destek buluyor.
Avrupa Yaşlılar Federasyonu (FERPA)Emekli-Sen’nin üyeliğini kabul ederek bünyesine aldı.

GENEL BAŞKAN CENGİZ YAVUZ’UN AÇIKLAMASI
Başkan Yavuz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Basına ve Kamuoyuna,
Bizler, Türkiye emeklilerinin sesi, milyonlarca emekli yurttaşın örgütü;
Bizler, DİSK Emekliler Sendikasıyız.
25 Şubat 2023 tarihi sendikamızın resmi kuruluşunun 4. yıldönümü. Evet; resmi kuruluş yıldönümü zira 1995 yılından bu yana, çeyrek asrı aşkın süredir mücadelemizi sürdürüyor, büyütüyoruz. Ne var ki bütün bu yıllar boyunca emeklilerin sorunlarını haykırır, emeklilerin daha iyi yaşam koşulları için mücadele ederken diğer yandan emeklilerin sendikal hakları olduğuna ve sendikal özgürlüklerinin tanınması gerektiğine dair de mücadele halindeydik. Ülkemizin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmış, temel bir insan hakkı olan örgütlenme ve sendika kurma hakkımız defalarca kez engellendi; sayısız kez sendikamız kapatıldı. Ancak emekliler yılmadı; yılmadık! Bunca hukuksuzluğa ve adaletsizliğe rağmen ve tam da bu nedenle her seferinde daha güçlü, daha kararlı, daha örgütlü bir mücadeleyi örgütledik ve sendikamız 25 Şubat 2019’da yeniden hayat buldu!

1995’ten bu yana sürdürdüğümüz sendikalaşma mücadelemizi 2019’dan bu yana büyüterek sürdürmeye işte bu kararlılıkla devam ediyoruz. Bugün bir kez daha haykırıyoruz:
Yaşasın Emeklilerin Sendikal Mücadelesi!

Değerli Basın Emekçileri ve Sevgili Dostlar;
Bugüne kadar Emekli-Sen olarak emeklilerin ücret ve hakça yaşam taleplerinin haklı olduğunu bilmek bizi her zaman daha güçlü ve daha kararlı yapmıştır. Aynı şekilde bizlerin taleplerinin haklılığını ve mücadelemizdeki kararlılığımızı gören iktidar sahipleri de bağımsızlığını çoktan yitirmiş bir yargı sisteminde, sendikamızı türlü oyunlarla kapatmaya, örgütlü mücadelemizi engellemeye, emeklilerin taleplerini haykıran DİSK Emekliler Sendikası’nın sesini bastırmaya çalışmıştır. Ancak geldiğimiz noktada emekliler iktidarın çizmiş olduğu kalıplara sığmamaktadır! İşçilerle, emekçilerle, gençlerle omuz omuza mücadele etmekten onur ve gurur duyan DİSK Emekli-Sen Avrupa Emekli ve Yaşlılar Federasyonu/FERPA’nın üyesi olarak dünya emeklileriyle de dayanışma içinde olan; uluslararası düzeyde tanınan bir sendikadır.

Değerli Dostlar; iktidarın, ülkemizin ekonomik ve toplumsal krizlerini yönetmedeki başarısızlığının yanında her türlü hak gaspı karşısında susan; kabul eden bir toplum yaratma çabasında da başarısız olduğunu bugün bir kez daha görüyoruz.

Bugün ekonomik krizi, her geçen gün düşen alım gücünü yok sayanlar ve her geçen gün yoksullaşan halkımızın aklıyla alay edercesine kendi iktidarlarından önce mum ışığında oturan bir toplum olduğumuzu söyleyenler karşısında DİSK Emekli-Sen’in tavrı açıktır:
Bizlere dünü mumla aratan bu iktidar gidecektir!

Bizlerse ellerimizde meşalelerle aydınlık yarınlara yürüdüğümüz yollara güneşin sofrasını kuracağız! O sofraya gençlerle, işçilerle, emekçilerle, çocuklarımız ve torunlarımızla birlikte oturacağız!

Değerli arkadaşlar;
Biliyoruz ki bizim tarihimiz ne dört yıl önce Ankara Valiliği’ne verdiğimiz kuruluş dilekçemize ne de 1995 yılına dayanıyor. Bizim tarihimiz yüzyıllardır süren haksızlığa karşı direnenlerin tarihi; bizim tarihimiz asırlardır devam eden emek ve hak mücadelesi tarihidir! Emeğimizin ve alın terimizin hakkını alana dek bir adım geri çekilmeyeceğiz! Ülkemizden, emeğimizden, torunlarımızın geleceklerinden asla vazgeçmeyeceğiz!
Bir kez daha haykıralım:
Demokrasi ve Sınıf Mücadelesinden Emekli Olmayacağız!
Yaşasın DİSK!
Yaşasın Emekli-Sen!”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA