SON DAKİKA

Haberertesi

CHP KARŞIYAKA’DA TARTIŞMALI DELEGE SEÇİMİ

CHP KARŞIYAKA’DA TARTIŞMALI DELEGE SEÇİMİ
Bu haber 09 Kasım 2019 - 18:37 'de eklendi ve 63 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
BELEDİYE VE İLÇE BAŞKANINDAN KARŞILIKLI AÇIKLAMALAR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe ve belde örgütlerinde olağan kurultay süreci “Mahalle delege seçimleriyle” başladı.
CHP’DE ALIŞILMIŞ TABLO
CHP örgütlerinde yıllardır tartışılan ancak bir türlü çözülemeyen iç tartışmalar bugün İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yaşandı. Bahariye Mahallesi’de yapılacak “Mahalle delege seçimleri” oy kullanma işlemi henüz başlamadan çıkan tartışmalar karşılıklı kavgaya dönüştü. Yaşanan tartışmalar üzerine delege seçimi iptal edildi.

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI CEMİL TUGAY; “YAŞANANLAR ÜZÜNTÜ VERİCİ”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü’nde bugün gerçekleştirilen mahalle delege seçimlerinede yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı:

“Tartışmalar fiziksel müdahaleye dönüştü”
Tugay, açıklamasında sağduyu çağrısı yaparak şu ifadelere yer verdi. “Bugün Karşıyaka ilçemizde 10 mahallede partimizin demokratik yapısının temeli olan mahalle delege seçimleri yapılmış ve ne yazık ki birçok mahallede taraflar arasında tartışmalar ve yer yer fiziksel yaralanmalara neden olacak boyutlarda fiziksel saldırılar olduğu bilgisi ulaşmıştır.”

“İl ve genel merkez yönetimi gereğini yapacaktır”
“Bu kavgaların ve tartışmaların neden olduğu ve kimlerin sorumlu olduğu eminim ki il yönetimimiz ve genel merkezimizce değerlendirilecek ve gereği yapılacaktır. Tüm iyi niyetli Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri gibi bu yaşananlar beni de derinden üzmüştür. Bu açıklamayı yapmama neden olan şey, hiç bir aşamasında sorumlu tutulamayacağım bir süreçle ilgili kendi ilçe başkanımızca suçlanmış olmamdır.”

“Bu tablo il ve ilçe yöneticilerinin eseridir”
“Sayın ilçe başkanının ithamlarının tamamını şiddetle reddediyorum. Belediye çalışanlarının bu olaylarda sorumlu olmadığından eminim. Değişik mahallelerde parti üyesi belediye çalışanları vardır ve yıllardır bu kişiler mahalle seçimlerinde aday olabilmekte ve kendi mahallelerinde çalışmalar yapmaktadırlar. Ancak bu kişiler örgütün içerisinde küçük bir gruptur ve farklı liste tercihleri olabilmektedir. Öğrenebildiğimiz kadarı ile sorunlar seçimlerin adil ve şeffaf bir biçimde yapılmayacağına dair mahalle üyelerinde oluşan hassasiyet nedeniyle ortaya çıkmıştır. Sandıklarda mavi liste temsilcilerine yeterli gözlem fırsatı verilmemiştir. Buna karşı çıkan mavi liste üyeleri darp edilmişlerdir. Parti üyesi kadınlar dövülmüş ve hakarete uğramışlardır. Bütün bunlar çok üzücüdür ve taraflı davranan il ve ilçe yöneticilerinin eseridir.”

“İlçe Başkanını görevini yapmaya davet ediyorum”
“Sayın ilçe başkanı, kendi partisinin belediye başkanını suçlarken sınırları oldukça aşmıştır ve bugüne kadar gizli yapmaya çalıştığı hasmane tutumunu aleni hale getirmiş durumdadır. Oysa kendisine düşen şey, kendi sorumluluğunda olan mahalle delege seçimlerini adil ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirmektir. İlçe yöneticilerinin uluorta üyelere saldırdığı, kadınların darp edildiği, kendisinin gergin bir şekilde insanlara sataştığı bu ortamın tüm sorumlusu kendisidir. Herkesin beklediği seçimlerin adil, şeffaf ve tarafsız gerçekleşmesi konusunda önlemlerin alınmasıdır. Bu önlemleri ilçe yönetiminin alamayacağı ortadadır. İleriki günlerde sürecin sağlıklı yürüyebilmesi için il başkanımızı önlem almaya, sandıklarda tarafsız il yöneticilerinin görevlendirilmesi için gereğini yapmaya, sayın ilçe başkanımızı da kullandığı dil konusunda dikkatli olmaya ve ortamı daha fazla germemeye davet ediyorum. Saygılarımla.”

YILDIRIM YANIT VERDİ

“Belediye çalışanları seçimlere müdahale etti”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın açıklaması üzerine kısa bir açıklama yapan CHP Karşıyaka ilçe başkanı Uğur Yıldırım şunları ifade etti. “bugün maalesef belediye çalışanlarının sandıklara müdahalesini gördük. Yüzlerce belediye çalışanı sandıkların önündeydi oy kullanmak isteyen üyeler sandıklara ulaşmakta zorluk çektiler.” dedi.

“Sayın Tugay örgüte müdahale etmesin”
Yıldırım, açıklamasının sonunda “Belediye başkanımızdan ricam, bu örgütü bölüp parçalamayın ve gen başkanımızın talimatlarına uygun hareket edin. Karşıyaka örgütü Türkiye’nin en güçlü ve aktif örgütlerinden biridir. Biz bu çıtayı daha da yukarı çekmek için mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA