SON DAKİKA

Haberertesi

TOPBAŞ SESSİZ KALMAYI TERCİH ETTİ

TOPBAŞ SESSİZ KALMAYI TERCİH ETTİ
Bu haber 11 Nisan 2016 - 13:07 'de eklendi ve 396 views kez görüntülendi.

İBB BAŞKANI KADİR TOPBAŞ İDDİALARA YANIT VEREMİYOR
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ bir skandalı daha ortaya çıkardı.
Başkan’a özel planlı villa
Hattat Holding ile Belediye arasındaki milyar dolarlık şüpheli protokolün ardından bir skandal daha patladı. Hattat’ın mühürlenen projesinin başlaması için bağışladığı 18 arsanın Başkan Topbaş’a komşu çıkmasının ardından bölgede imar plan notlarının da değiştirildiği ortaya çıktı.
Hattat Holding ile İstanbul Büyükşehir Belediye arasındaki milyar dolarlık şüpheli protokolün ardından çarpıcı ayrıntılar çıkmaya başladı. Hattat’ın mühürlenen “Diamond of İstanbul” projesinin yeniden başlaması için İBB’ye bağışladığı 18 arsanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın Büyükçekmece’deki villasına komşu çıkmasının ardından Topbaş için bölgede imar plan notlarının değiştiği ortaya çıktı. Villaların inşaatından hemen önce imar planına bir not eklenerek arsadaki villalar çoğaltılmış.
Başkana komşu olun!
Kadir Topbaş’ın villaları emlak siteleri tarafından da alenileştirildi. Güzelce mahallesindeki ev ilanları “Kadir TOPBAŞ’a komşu olmak ister misiniz” başlığıyla yer alıyor.
AL GÜLÜM VER GÜLÜM
Hattat Holding’in İstanbul Maslak’ta yarım kalan “Diamond of İstanbul” projesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat arasında imzalanan şüpheli protokolü önceki gün “Başkan’ın arka bahçesi” başlıklı manşetimizle kamuoyuna duyurmuştuk. Haberimizin ardından Topbaş’ın villarına ilişkin yeni çarpıcı ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş tarafından 2011 yılının temmuz ayında arsa alındı. Ve arsanın alınmasından yalnızca 3 ay sonra Büyükçekmece Göl Havzası ve Güzelce Sahil Kesimi, Bahçelievler Mahallesi Planları’na ilişkin imar planlarına bir not eklendi. Eklenen plan notunda “Bu binalar müstakil binalar ise aralarındaki mesafe hiçbir şekilde 4 metreyi geçemez, diğer binalarda ise iki yan bahçe mesafesinden az olamaz” ifadeleri yer aldı. Bu notla Topbaş’ın arsasında yer alan villalar çoğaldı. Bu düzenlemeyle villaların çoğaltılmasının önü açıldı. Ek maddeyle açık teras ve açık balkonlar emsal dışı bırakıldı.
ÖZEL PLAN NOTLARI
Plan notu için alınan İBB kurum görüşlerinde binalar arası mesafelerin 6 metre olması gerekirken 4 metreyi indirildiğine dikkat çekiliyor. Açık teras ve balkonların ise emsal dışı bırakılmasının imar yönetmeliğine aykırı olduğuna ve yapı yoğunluğunu arttırıcı olduğuna değinildi.
Plan notunun eklenmesinin ardından 2012 yılında Topbaş’ın villarının inşaatının başladığı Google Earth’te bile yansıdı. 2015 yılının haziran ayında da villalar Kadir Topbaş’ın üzerine geçirildi. 2015 yılının Kasım ayında ise Hattat ile İBB arasında bu şüpheli protokol imzalandı. Protokolün imzalanmasının ardından Hattat projesi için 2016 yılında bakanlıktan yeni onay çıktı.
HATTAT’IN SATIN ALIP BELEDİYEYE BAĞIŞLADIĞI ARSALAR TOPBAŞ’IN VİLLASININ YANINDA!
İBB’ye devredilen arsalar arasında 3 yer Topbaş’ın villasının arka konumunda yer alıyor. Arsaların 2’si konut alanı olarak 1’i ise turizm alanı olarak görünüyor. Şu anda boş olan ve çitlerle çevrilen arsalar Hattat tarafından 12 Haziran 2015 tarihinde alınmış. Bu 3 arsa Hattat’ın aldığı 2 yerin yanında ise sağlık tesisi ve belediye hizmet alanı görünüyor. Bu alanlar da boş ve tellerle çevrilmiş.
ARSALAR TOPBAŞ’IN EŞİNE AİT
Topbaş’ın arsası ise denize sıfır konumda. Topbaş’ın villası ile Hattat’ın aldığı arsalar arasında kalan 2 parseldeki arsalar ise Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş adına kayıtlı. 18 taşınmaz ise geçtiğimiz aylarda İBB’ye devredildi.
TOPBAŞ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR
Suç duyurusuna plan notunu da eklediğini belirten CHP’li Sağ şöyle konuştu: “Organizasyon çok ayaklı. Büyükçekmece İlçesi sınırları içerisinde, Güzelce Sahil Kesimi, Bahçelievler Mahallesi ve göl havzası ile ilgili planlarda değişiklik yapılıyor. 13 Ekim 2011 meclis kararındaki bu plan notu değişikliği resmen villayı tarif ediyor. Her şey önceden düşünülmüş ve sırası ile uygulanmış. Topbaş için özel imar planı hazırlanmış.” İBB Başkanı Kadir Topbaş ise Lale Festivali sırasında gazetecilerin Cumhuriyet’in haberiyle ilgili sorularını kabul etmedi, sessiz kalmayı tercih etti.
CHP’Lİ BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİNİN TAVRI MERAK EDİLİYOR
Yaşanan gelişmelerin diğer bir tarafı da bölge imar planlarını Büyükşehir belediyesine “Oy birliği” gönderen CHP’li Büyükçekmece Belediyesi.
Büyükçekmece belediye başkanı Hasan Akgün ve Büyükçekmece Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan uygulamalara onay verdi mi? Plan notlarına itiraz etti mi? Uygulamayı enegellemeye güçleri yetmediyse yargı yoluna gitti mi? Soruları yanıt bekliyor…
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA