SON DAKİKA

Haberertesi

YÜCEER’DEN 10 ARALIK MESAJI

YÜCEER’DEN 10 ARALIK MESAJI
Bu haber 10 Aralık 2015 - 21:28 'de eklendi ve 291 views kez görüntülendi.

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ CANDAN YÜCEER YAZILI BİR MESAJ İLE İNSAN HAKLARINA DİKKAT ÇEKTİ
İşte o mesaj.
Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü…
10 Aralık 1948 tarihinde, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edildiği günün yıldönümü…
Bildirgenin 3. maddesinde, yaşam hakkı, “Herkesin yaşam hakkı ile kişi özgürlüğü ve güvenliğine hakkı vardır” der. Ancak ülkemizde ne insan haklarından ne de yaşam hakkından söz etmek mümkün değildir.
Bir yanda “Kadınla erkek hiç eşit olur mu?” söylemleri arasında AKP Hükümeti’yle birlikte oranı yüzde 1400 artan kadın ölümleri…
181 BİN ÇOCUK EVLİLİĞİ, 1 MİLYONA YAKIN ÇOCUK İŞÇİLİĞİ
Diğer yanda “Kaderinde var”, “işin doğası gereği”, “güzel öldüler” açıklamaları arasında yaşanan iş cinayetleri…
Temel gereksinimlerini bile karşılayamayan, açlık sınırının altında yaşayan 22 milyon yoksul yurttaşımız…
Doğruları yazdıkları için haksız hukuksuz bir şekilde demir parmaklıklar arkasına gönderilen, tecrit edilen, vatan hainliği ile suçlanan gazeteciler… kuşatma altında bir medya…
Gizlilik kararı altında yürütülen soruşturmalar, yargı önüne çıkarılmayan suçlular… Sokak ortasında dövülerek öldürülen gençlerimiz…
En küçük muhalif sesin bile copla, TOMA’yla, biber gazıyla bastırılmaya çalışıldığı ülkemizde, adeta bir korku toplumu oluşturulmakta, yargı baskı altına alınmakta, tutukluluk tedbir değil, cezalandırma amacına dönüştürülmekte, yurttaşlar iktidarın ‘adaletine’ mahkûm edilmektedir.
Evrensel Bildirgeyi ilk kabul eden 50 ülke arasında olmamıza rağmen söz konusu hazin tablo ışığında insan hakları konusunda daha gidecek çok yolumuz olduğu açıktır.
DEVLETİN GÖREVİ?
Oysa çağdaş bir devletin görevi, onurlu, insanca bir yaşamın teminatı olan bireysel hak ve özgürlükleri, evrensel düzeyde kabul edilen standartlara ulaştırmak, korumak, kollamak ve geliştirmektir.
Hiç kimse, hiç bir kuruluş ya da devlet, “özgürlükleri yok etme” özgürlüğüne sahip değildir.
Herkesin birbirinin yaşam hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı duyduğu, insan hakları ihlallerinin çiğnenmediği, insanların fişlenmediği, adalet duygusunun zedelenmediği, insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği demokratik ve çağdaş bir Türkiye özlemi ile 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA