SON DAKİKA

Haberertesi

YSK’DA 298 FETÖ’CÜ VARMIŞ

YSK’DA 298 FETÖ’CÜ VARMIŞ
Bu haber 04 Ocak 2017 - 4:52 'de eklendi ve 509 views kez görüntülendi.

UMUT ORAN ORTAYA ÇIKARDI
Umut Oran sordu YSK Başkanı açıkladı:

Yüksek Seçim Kurulu’nda toplam 298 hâkim ve zabıt katibi FETÖ’cü çıktı!
“Seçim güvenliği için acilen bağımsız bir denetim komisyonu oluşturulmalı”

BİR ÇOĞU TUTUKLU YARGILANIYOR
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın sorusu üzerine, aralarında 3 Kurul üyesinin de bulunduğu toplamda 298 hâkim ve zabıt katibi personelin Fetullah Terör Örgütü (FETÖ) mensubu olduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldığını, tutuklu olarak yargılamalarının sürdüğünü bildirdi.

298 HAKİM VE ZABIT KATİBİ FETÖ’CÜ
CHP’li Umut Oran, Bilgi Edinme Yasası kapsamında YSK’ya başvurarak, kurumda FETÖ’cü olduğu için hakkında inceleme yapılan YSK Üyesi, personel bulunup bulunmadığı, varsa bu kişilerin isimlerinin ne olduğu ve haklarında hangi işlemlerin yapıldığının açıklanmasını istedi.

YANITSIZ KALAN SORULAR
YSK Başkanı Sadi Güven’in, Umut Oran’ın, “İlişiği kesilen FETÖ’cü personeliniz varsa bu kişiler seçim iş ve işlemlerinde hangi yetkilere haiz olarak görev yaptılar? Varsa FETÖ mensubu personelinizin seçim iş ve işlemleriyle ilgili olarak geçmişe dönük herhangi bir inceleme yapıldı mı, yapıldıysa sonuçları nedir?” sorularını yanıtsız bırakması ise dikkat çekti.

BUNDAN SONRA DA OLMAYACAĞININ GARANTİSİ YOK!
Bu yanıtı değerlendiren Umut Oran, “Bundan sonra da benzeri yapıların oluşmayacağının garantisini kim verebilir? Acilen gelecek seçim ve halkoylamalarının tartışmasız ve tarafsız sonuçları ortaya koyması için gerekli önlemler şimdiden alınmalı. TBMM’de oluşturulacak bağımsız bir komisyon da denetim amacıyla devreye sokulabilir” açıklamasını yaptı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA