SON DAKİKA

Haberertesi

VARLIK BARIŞI DEĞİL, VARLIK BAĞIŞI

VARLIK BARIŞI DEĞİL, VARLIK BAĞIŞI
Bu haber 13 Temmuz 2016 - 20:27 'de eklendi ve 412 views kez görüntülendi.

CHP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ KAZIM ARSLAN’DAN İLGİNÇ BENZETME
CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi adı altında getirilen kanun tasarısında düzenlenen “Varlık Barışı”nın Türkiye tarihindeki en büyük yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama trafiğine dönüşeceğini belirtti. Arslan, “Rüşveti, kara parayı, ihale vurgunlarını AK’lama yasası olarak tarihe geçeceğini söyledi. Hukuk dışı yollardan yurtdışında para depolayanlar, parasını dışarıya kaçıranlar bu yasayla daha fazla zenginliğe kavuşacak, devletin varlıklıya bağışı gerçekleşecek. Bu tasarı ‘Varlık Barışı’ olarak değil, Varlık Bağışı olarak tarihe geçecek ifadesini kullandı.
ÜRETİMDEN VAZGEÇİLDİ, KARA PARAYA BEL BAĞLANDI
Bir torba yasa daha Meclis’in gündemini meşgul edecek. AKP kadroları yine bin bir uyduruk gerekçeyle “Varlık Barışı” adı altında milyarlarca liralık yolsuzluk ve rüşvet parasını, kaynağı belirsiz malvarlığını, 17/25 Aralık Yolsuzluk tapelerine girmiş banknotları ülkeye sokmanın telaşına giriyor.
Bu öylesine büyük bir hukuksuzluk ki, ister Türk Vatandaşı isterse yabancı olsun, bankacılık sistemine giren paraların nereden ve kimden geldiği soruşturulmayacak, üretimden vazgeçilen Türkiye’de yolsuzluk ve rüşvet zinciriyle hukuksuzca elde edilmiş milyarlarca doların bu yolla ülkeye girmesi sağlanacaktır. Böylece bu paralar ile balon bir ekonomi yaratılacak.
PANAMA SKANDALI YASAYA DÖNÜŞECEK
Bu yasa tasarısı Panama Skandalıyla birlikte ortaya atılan isimleri temize çıkaracak, rüşvet verenin, ihaleyle zengin olanın, iş takibine koşanın, terörü parayla besleyenin, milletin anasına küfredenin Panama belgelerinde, 17/25 Aralık iddianamesiyle meşhur olanların derdine çare olacaktır. Çıkacak bu yasa bir “Varlık Barışı” değil, zenginliğe zenginlik katmanın, yeni yolsuzluk ve rüşvet çarklarına karış açmanın adımıdır, kısacası bu tasarı “Varlık Bağışı” olarak hatırlanacaktır.
VARLIK BARIŞI DEĞİL, VARLIĞA VARLIK KATAN DEVLETİN BAĞIŞI OLACAKTIR
Daha önceleri 2008, 2011 ve 2013’te denenen Varlık Barışı’nın ekonomide üretime katkısı hiç olmamıştır. Daha önceki varlık barışı uygulamalarında, parasını ya da değerli varlıklarını yurda getireceklerden bu para ya da varlıkların kendilerine ait olduğunu gösteren “kanaat verici belge” isteniyordu. Bu tasarıda böyle bir belge istenmiyor. Özetle, bu tasarı, bir suç örgütü liderinin yurtdışındaki varlıklarını başkasının adıyla Türkiye’ye getirebilecek boyutta bir düzenlemedir. Bir de bir türlü eritilemeyen 17/25 Aralık paraları yasayla rahatlıkla sıfırlanabilecek, varlığa katılabilecek. Gelen paranın yatırıma dönüşme zorunluluğu olmayacak, parayı getiren istediği zaman geri çekebilecek.
YARGI VE MALİYE SEYREDECEK, YOLSUZLUK YASAYA DÖNÜŞECEK
Bugün torba yasayla dayatılan bu kara para aklama yolu, dünyada görülmemiş, Cumhuriyet tarihimizde hiç yaşanmamış bir usulsüzlüğün yasa kılıfına sokulmuş halidir. ‘Para bankacılık sistemine giriyorsa sorun yok’ diye halkı aldatanlar, bu yasayla o paraların hangi şirketlerden, hangi işler sonucunda getirildiğini yargıdan kaçıracak, Maliye halkın malını yiyenlerin peşine düşmekten bu yasayla vazgeçirilecek.
TÜRKİYE KARA PARA CENNETİNE DÖNÜŞECEK
Hukuk devletinin bizzat yasayla çökertildiği ortamda, artık yolsuzluk yapan ve rüşvet veren de, terörü finanse eden de parasını bir yasa maddesiyle AK’layacak, ekonomide kontrolsüzlük zirve yapacaktır. Türkiye kara para cennetine dönüşecek, bankalar denetimi terk edecek.
ÜRETİM YOK, AK’LANAN PARA ÇOK
AKP’li yıllarda üretimi boşveren, kalıcı yatırımdan ve istihdam yaratan sermayeden çoktan vazgeçen Türkiye’de devlet, elinde parası olanı sorgulamadan içeri alacak, çoğu AKP ile ihale ve rüşvet pazarlığına bulaşmış birçok işadamı ve şirket, her türlü hukuksuz kazanımını burada yasal zenginliğe çevirecek, nasıl elde edildiği belli olmayan serveti resmileşecek. Dünyanın hiçbir ülkesinde, dışarıdan gelen para ve servetten vergi alınmadan giriş izni verilmez ama bizde veriliyor.
VERGİSİNİ ÖDEMEYENLER YASAYLA “NAMUSLU” SAYILACAK
“Yurtdışında malım var ama ne vergi ödedim ne de yasalara uydum” diyene “Hemen getir malını, yakandan düşüreyim Maliye’yi ve yargıyı” diyen bu tasarı, AKP usulü iş çevirmenin belgesidir. Bu tasarı, zaman ve mekan ayırt etmeden, hangi tarihte yolsuzluk yaptıysanız, nasıl vergi kaçırdıysanız hiç sorgulamıyor, ‘ne olursan ol getir’ diyor. Rüşvet ya da komisyon alıp yurtdışında bankaya mı yatırdınız, bu yasayla getirin Türkiye’ye; ne gümrük sorsun, ne bankalar, ne de savcılar! Siyasetçilerin çocukları adına açılmış yolsuzluk paraları dışarıda mı bekletiliyor, derhal getirin Maliye kapıda karşılayıp hesaplarınıza aktarsın, hiçbir engel çıkarmasın diyorlar.
17/25 ARALIK PARALARI YASAYLA AK’LANACAK
Asrın yolsuzluğu olarak tarihe geçen, 17/25 Aralık’tan tutun da dünyayı kasıp kavuran Panama belgelerine kadar, adı rüşvet ve para aklamada, iş takibi ve ihaleyle anılan, milletin anasına küfredip milyarları dolandıranlar, gelene geç diyecek bu yasayla servetine servet katacak, bunun karşılığında Başkanlık propagandası için havuza pay ayrılacak. Panama belgeleri açıklanınca o ülkelerde artık tutunamayan yolsuzluk ve rüşvet paraları, Türkiye’de ‘rahata’ kavuşacak, sorgu sual sorulmayacaktır.
BAŞKANLIK PROPAGANDASI İÇİN YENİ HAVUZ KURULUYOR
Zamanında yasalara uyup kazancınızın vergisini mi ödediniz, kusura bakmayın, bu yasayla zarardasınız. Kusura bakmayın ama, vergisini ödeyenin enayi, ödemeyenin zeki sayıldığı bu torba yasasında ‘namussuz namuslu’ sizsiniz…
Rüşvet verenin, ihaleyle zengin olanın, iş takibine koşanın, terörü parayla besleyenin Panama belgelerinde, 17/25 Aralık iddianamesinde meşhur olduğu ama utanmadığı ülkemizde bu yasa bir “Varlık Barışı” değil, zenginliğe zenginlik katmanın, yeni yolsuzluk ve rüşvet çarklarına fırsat vermenin bir adımıdır, kısacası bu tasarı “Varlık Bağışıdır” olarak hatırlanacaktır.
TİCARİ GÜVEN ORTAMI YOK EDİLECEK
Böylesi bir AK’lama yasası, ülkemizi güvenli yatırım ortamından iyice uzaklaştıracak, hukuk devletinin olmadığı, yargının bağımsız olmadığı, piyasa düzeninin kayyımlar ve tehditlerle bozulduğu ekonomide yerli ve yabancı yatırımcılar geri adım atacaktır. Ayrıca mal ve can güvenliğinin zayıfladığı ülkemizde yatırımlar duracaktır. Bu tasarı, hukuksuzca elde edilmiş varlıklara varlık katmak için, devlet eliyle yapılan bir ‘Varlık Bağışı’ olarak hatırlanacaktır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA