SON DAKİKA

Haberertesi

ODUNPAZARI’NDA HUKUK ZAFERİ

ODUNPAZARI’NDA HUKUK ZAFERİ
Bu haber 19 Mart 2016 - 21:21 'de eklendi ve 429 views kez görüntülendi.

KURŞUNLU KÜLLİYESİ MAHKEME KARARIYLA ODUNPAZARI BELEDİYESİNDE KALDI
Mahkeme Tarihi Kurşunlu Külliyesi ile ilgili kararını verdi ve Külliye Odunpazarı Belediyesi’nde kaldı.
KAYMAKAMLIĞIN TAHLİYE KARARI HUKUKA UYGUN DEĞİL
Eskişehir 1. İdare Mahkemesi Odunpazarı Belediyesi ile Odunpazarı Kaymakamlığı arasında dava konusu olan Tarihi Kurşunlu Külliyesi ile ilgili kararını verdi. Eskişehir 1. İdare Mahkemesi Odunpazarı Kaymakamlığı’nın tahliye talebinin hukuka uygun olmadığını söyledi.
‘Vakıflar Genel Müdürlüğü ile davacı arasında imzalanan kira sözleşmesinin bitiş tarihinin 31 Aralık 2015 tarihi olduğu, 5737 sayılı Vakıflar Kanunu’nun 20. Maddesi uyarınca bu tarihten 1 ay önce, yani en geç 31.11.2015 tarihine kadar sözleşmenin yenilenmeyeceği ve taşınmazın teslim edilmesinin davacı idareye bildirilmesi gerekirken, bu süreye uyulmayarak 07.12.2015 tarihli yazı ile bildirim yapıldığının görüldüğü, taşınmazı kira sözleşmesi gibi geçerli bir hukuki nedene dayalı olarak kullanmakta olduğu anlaşılan davacının sözleşmesi usule uygun olarak feshedilmeden ya da sözleşme süresi bitmeden bir ay önce sözleşme süresi sonunda taşınmazı tahliye etmesi gerektiği davacıya ihtar edilmeden, davacının Fuzuli Şagil olarak nitelendirilmesi ve bu sebeple tahliyesinin istenmesi mümkün olmadığından, taşınmazın boşaltılması aksi halde 2886 sayılı Yasanın 75. Maddesi uyarınca tahliye edileceği yönündeki dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmaktadır” ifadelerinin yer aldığı kararda, “Ayrıca; dava konusu işlemin uygulanması ve taşınmazın tahliye edilmesi halinde, taşınmazı nikah salonu, sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanan davacının telafisi güç veya imkansız zararlara uğrayabileceği açıktır” denildi.
KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI
“Telafisi güç zararlar doğurabilir”

Kararın devamında şu ifadelere yer verildi: “Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın dava sonuna kadar yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere 02.03.2016 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
BELEDİYE BAŞKANI KAZIM KURT OTURMA EYLEMİ YAPARAK DİRENMİŞTİ
Vakıflar bölge Müdürlüğü’nün malı olan ancak Odunpazarı Belediyesi’nin yapılan anlaşma ile kullanım hakkını elinde bulundurduğu Kurşunlu Külliyesi, 18.01.2016 tarihinde polis ekiplerince adeta baskın yaparcasına kapatılmıştı. 2004 yılından beri Odunpazarı Belediyesi’nce kullanılan en son 01.01.2015 tarihinde kira sözleşmesinin yenilendiği Kurşunlu Külliyesi’nin Odunpazarı Kaymakamlığı tarafından 2016 senesinde kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği ve Kurşunlu Külliyesi’nin tahliye edileceği bildirilmişti. Odunpazarı Belediyesi bu konuya istinaden tahliye işlemini durdurmak amacıyla yürütmeyi durdurma davası açmış, açılan dava sonucu Eskişehir 1. İdare Mahkemesi dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına ilişkin karar vermişti. Alınan yürütmeyi durdurma kararına rağmen 18.01.2016 tarihinde Adnan Menderes İlköğretim Okulu’nun etkinliği sırasında Külliye’nin kapısına polis ekipleri tarafından kilit vurulmuştu. Polis tarafından yapılan haksız müdahalenin ardından Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt Tarihi Kurşunlu Külliyesi’nin kapısında 2 süren direniş başlatmıştı.
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA