SON DAKİKA

Haberertesi

MUSTAFA TOSUN DİKİLİ’NİN BARIŞ SESİ OLDU

MUSTAFA TOSUN DİKİLİ’NİN BARIŞ SESİ OLDU
Bu haber 28 Temmuz 2016 - 10:29 'de eklendi ve 385 views kez görüntülendi.

BAŞKAN TOSUN BARIŞ MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYOR
Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen Uluslararası Belediye Başkanları Konferansı’na katıldı. Başkan Tosun yaptığı konuşmasında, mülteci sorununda tek çözümün barışçıl yaklaşımların güçlendirilmesiyle olacağını söyledi.
ATİNA’DAKİ ZİRVEYE TÜRKİYE’DEN SADECE BAŞKAN TOSUN KATILDI
Uluslararası Belediye Başkanları Konferansı, Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirildi. Mülteci sorunu ve Türkiye-AB arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının ana gündem maddesi olarak ele alındığı konferans kapsamında panel ve çalıştaylar da gerçekleştirildi. Konferansın Türkiye’den tek katılımcısı İzmir’in Dikili ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Tosun oldu.
TOSUN: “BUGÜN DE, YARIN DA BARIŞ”
Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen ve 3 gün süren Uluslararası Belediye Başkanları Konferansı’nda,”Mülteci Sorunu” tüm boyutlarıyla ele alındı. Türkiye’den tek katılımcı olan Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun gerçekleştirdiği konuşmalarında mülteci sorunu hakkındaki düşüncelerini ve çalışma önerilerini aktardı. Başkan Tosun, Türkiye-AB arasında imzalanan geri kabul anlaşmasını eleştirerek insan ve insanlık üzerinde yapılan pazarlığa karşı olduklarını ve mülteci hareketine ilişkin bugün de, yarın da, gelecekteki yaklaşımın da ana noktasının barışçıl çözümler olmasını ifade etti.
AVRUPA’YA MESAJ VERDİ
Atina’nın en önemli noktalarından biri olan ve Tarihi Havagazı Fabrikası olarak bilinen Technopolis’te düzenlenen Uluslararası Belediye Başkanları Konferansı’na, Avrupa Parlamentosu üyeleri, aralarında Türkiye, Yunanistan ve İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin belediye başkanları, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları ve basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Geniş katılımlı olarak gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını ACT NOW adına Patricia Kahane gerçekleştirdi. Açılış konuşmasının ardından gerçekleştirilen ve Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun’un da konuşmacı olarak yer aldığı “Türkiye-Avrupa Birliği Antlaşması” konulu panelde Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hollanda Milletvekili Katalin Piri, Yunanistan’ın Samos Adası Belediye Başkanı Michalis Angelopoulos, Atina Belediyesi Mülteci Departmanı Başkanı Lefteris Papagiannakis, İtalya’nın Pozzalo kenti Belediye Başkanı Luigi Ammatuna, Türkiye-AB Antlaşması teklifini hazırlayan Geral Knaus, Sınır Tanımayan Doktorlar Türkiye Temsilcisi Aitor Zabalgogeazkoa da birer konuşma yaptı.
Bilimsel Verilerle Açıkladı
Yunanistan’ın Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Maria Eleni Koppa yönettiği panelde konuşan Dikili Belediye Mustafa Tosun, bu dramının en kısa zamanda çözüme ulaşması için tüm dünya ülkelerinin mülteci hareketine ilişkin bugün de, yarın da gelecekteki yaklaşımının da ana noktasının barışçıl çözümler olması gerektiğine dikkat çekti. Mülteci sorunun ilk yaşandığı günden itibaren Türk halkının ve Dikilili hemşerilerinin soruna gösterdiği duyarlılığı örnekleriyle dile başkan Tosun, yakın dönemde Dikili’de kurulması düşünülen ve daha sonra vazgeçilen Mülteci Geri Gönderme Kampı’na ilişkin neden karşı olduklarını bilimsel verilerle açıkladı. Avrupalı siyasiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerin dikkatlice dinlediği Başkan Tosun, konuşmasını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ sözleriyle tamamladı.
Başkan Tosun, Dikili Belediyesi’nin Özverili Çalışmalarını Anlattı
Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun’un da konuşmacı olduğu panel sonrası “Toplumlarda Politik Gelişmeler” konulu çalıştay gerçekleştirildi. Dikili Belediye Mustafa Tosun’un yönettiği çalıştaya İtalya’nın Pozaalo Belediye Başkanı Luigi Ammatuna, Yunanistan’ın Sakız Adası Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis, Sınır Tanımayan Doktorlar Atina sorumlusu Apostolos Veizis, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar. Mülteci meselesi ve topluma etkileri üzerinde fikir alışverişinde bulundular. Başkan Tosun, çalıştayda mülteci sorunun ilk gününden itibaren bölgede yer alan Midilli adasına yasa dışı kaçışlarda yakalan mültecilere dair Dikili Belediyesi’nin gösterdiği özverili çalışma ve yardımları dile getirdi. İkinci oturum panel ile sonlandı. Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Alev Korun’un yönettiği panelde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile mülteci dernekleri temsilcileri de birer konuşma yaparak soruna dair fikirlerini dile getirdi.
“Mülteci Sorunu Tüm Dünyanın Sorunudur”
Konferansın son gününde mülteci meselesi ile ilgili karma çalıştay gerçekleştirildi. Dikili Belediyesi Mustafa Tosun’un da yer aldığı çalıştayda Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Alev Korun, Türkiye-AB Antlaşması teklifini hazırlayan Geral Knaus, Yunanistan’ın Sakız Adası Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis, Samos Belediye Başkanı Danışmanı Anthony Papadimitriou görüş ve önerileri dile getirdi. Karma çalıştayda konuşan Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, mülteci sorunun sadece Türkiye-Yunanistan ve Ege Denizi’nde yaşanan bir sorunu olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek bu meselenin tüm detayı ile tüm dünya ülkelerince ele alınması ve barışçıl çözüm sürecinin biran evvel başlatılmasını gerektiğini vurguladı. Konferans sonunda paneller ve çalıştaylar değerlendirilerek bir bildirge oluşturuldu.
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA