SON DAKİKA

Haberertesi

MEHMET KOCADON HEDEFİNİ AÇIKLADI

MEHMET KOCADON HEDEFİNİ AÇIKLADI
Bu haber 31 Ocak 2016 - 15:11 'de eklendi ve 288 views kez görüntülendi.

BODRUM’UN CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI MEHMET KOCADON:
“17 YILLIK TECRÜBEMLE MUĞLA’YA ADAY OLABİLİRİM”

İstanbul Beylikdüzü’ndeki EMİTT Turizm Fuarı’na katılan Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon, Polat Otel’de bir araya geldiği SÖZCÜ’den Yüksel ŞENGÜL’e konuştu:
Kocadon, “17 yıldır Bodrum’a hizmet ediyorum. Bu kadar uzun süre görev yapan tek başkanım” dedi. Büyükşehir belediye başkanlığına da aday olabileceğinin sinyalini verdi ama “Büyükşehir Yasası gözden geçirilmelidir” vurgusunu yaptı.
EGE’DE YAŞANANLAR, İNSANLIK AYIBIDIR
Mehmet Kocadon, “Bu yıl Bodrum’a 40 bin
Suriyeli mülteci geldi, hedefleri Kanada ama Ege’de boğuluyorlar. Bu bir insanlık ayıbı”
dedi.
– Yanılmıyorsam 17 yıldır Bodrum bölgesine başkan olarak hizmet ediyorsunuz…
Bodrum’da 17 yıldan bu yana başkanlık yapıyorum. Bu kadar uzun süre bölgede görev yapan tek başkan benim. Bodrum gibi Türkiye’nin her bölgesinden gelen vatandaşlarımızın olduğu bir yerde üst üste bunca yıldır göreve getirilmem büyük bir mutluluktur. Din, dil, mezhep ayrımı yapmadan tüm bölgeyi kucakladığım için Bodrumlu beni çok seviyor.
– Sayın Kocadon, gazetecilere verdiğiniz davette yaptığınız açıklama herkesin dikkatini çekti.
Neyi merak ettiğinizi anladım.
– Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip misiniz?
17 yıllık belediyecilik tecrübemle Muğla’ya başkan olabilirim. Büyükşehir yasasıyla yaşadığımız sıkıntılara çare bulmamız gerekiyor. 2009-2014 arasında Bodrum bölgesinde 50 kilometre alt yapı yaptım. Son dönemde bir şey yapamadık. Alt yapı olmazsa üst yapı da olmuyor. Bodrum’un kışlık nüfusu 200 bin oldu. Benim bağlı olduğum Muğla’nın nüfusu kışın da 70 bin yazın da. Bir terslik yok mu bu işte! Büyükşehir yasası yeniden gözden geçirilmelidir. Herkes bu konudaki fikirlerini özgürce söylemelidir.
BAKAN’DAN BODRUM SÖZÜ
Fuarda Turizm Bakanı Mahir Ünal ile bir araya gelen Kocadon, “Bakan Bey bize sahip çıkıyor. Teşvik sözü verdi” dedi.
DÜNYA LİGİNDE OYNUYORUZ
– Rusya ile yaşanan kriz Bodrum turizmini etkilemedi mi?

Rusya krizi bizi çok fazla etkilemiyor. Ayrıca biz özel uçağıyla da ya da yatıyla gelen Rusya’nın zengin kesimini ağırlıyoruz. Bizim alternatif ülkelerimizin sayısı çok.
– Mesela?..
Mesela, Hindistan ve Çin. Hindistan’la düğün turizmi yapıyoruz. Çinliler geliyor, sırada İran’la İskandinav ülkeleri bulunuyor.
– Bodrum’la ilgili nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
Bodrum, Türkiye’nin dünya liginde oynayan güzide bir takımıdır. Bodrum’a gerekli önem verilmelidir. Türkiye’de medeniyetten söz etmek için en az 100 tane Bodrum yaratmalıyız.
– Terör turizm için büyük olumsuzluk.
Terör elbette turizmin bir numaralı düşmanıdır. Ama terör sadece Türkiye’de yok ki, dünyanın pek çok bölgesinde dehşet saçıyor. Mücadeleye devam edeceğiz. Turizm Bakanı bize sahip çıkıyor. Gelecek olan charter uçaklarına 6 bin dolarlık teşvik sözü heyecan yarattı. Dilerim bu söz hayata geçer.
SLOGAN ‘TURKUAZ KIYILARI’ OLDU
– Siz aynı zamanda Bodrum Tanıtım Vakfı’nın da başkanısınız.

Bu tür vakıflar her bölgede kurulmalıdır. 30’a yakın ülkede bu vakıf sayesinde fuarlara katılıp, stantlar açıyoruz. Ortakent’te bizim ailemizin de oteli var. Dolayısıyla ben de turizmciyim.
İKİ CHP’Lİ BİR DP’Lİ BAŞKAN’DAN “HİZMET BİRLİĞİ”
İki farklı partiden üç başkan krize karşı el ele verdi.
Mehmet Kocadon, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar (ortada) ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi (sağda) turizmdeki krizi aşmak için çalışıyor.
– Bodrum-Marmaris-Fethiye Konseyi’ni kurdunuz.
Üç ay önce üç başkan bir araya gelerek turizmdeki krize karşı Bodrum-Marmaris-Fethiye Konseyi’ni kurduk. “Turkuaz kıyıları” sloganıyla ortak tanıtım programları yapıyoruz. Belçika, İngiltere, Almanya’dan turizmciler, turizm yazarları, tur şirket temsilcilerinden oluşan bin kişiyi mayıs ayına kadar Bodrum’da konuk edip, tanıtımımızı yapacağız. Mavi Yolculukları üçlü çalışmalarla tanıtacağız.
– Bodrum’a denizden ve havadan ulaşım yeterli midir?
THY dünyadan Bodrum’a direkt uçuşları açmalıdır. THY’nin zarar etmediği tek havalimanı Bodrum’dur. Almanya’dan dört havayolu Bodrum’a direkt uçuşlara başladı, bu örnek alınmalıdır.
– Sayın Başkan, Bodrum bölgesi Suriyeli mültecilerin yürek yakan dramlarına da sahne oluyor.
Yunanistan’ın Kos adası Bodrum’a çok yakın. Bu yıl Bodrum’a gelen Suriyeli mülteci sayısı 40 binin üzerinde oldu. İyi bir ev sahipliği yapıyoruz. Allah kimseyi vatanından bayrağından ayırmasın. Aynı olay bizim de başımıza gelebilir. Bu yaşananlar insanlık ayıbıdır. Dünya liderleri çare bulmalıdır. Çünkü onlar başlattı…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA