SON DAKİKA

Haberertesi

MALTEPE’DE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

MALTEPE’DE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE
Bu haber 25 Şubat 2016 - 11:51 'de eklendi ve 328 views kez görüntülendi.

“BAĞIMSIZ MUTLULUK MERKEZİ” GENÇLERİN UMUDU OLDU
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın seçim bildirgesinde söz verdiği ve uyuşturucuyla mücadelenin önemli ayaklarından biri olan “Bağımsız Mutluluk Merkezi” hayat buldu.
KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ YAPILDI
Maltepe Belediyesi’nin öncülüğünde, ilçedeki gençlerin bağımlılıkla mücadele etmesi ve bağımlılık risklerini önleyici faaliyetlerin hayata geçirilmesi amacıyla “Maltepe Bağımsız Mutluluk Merkezi” kuruldu. İstanbul Kalkınma Ajansı ile yürütülen Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek programı kapsamında, Maltepe Kaymakamlığı ve Maltepe Üniversitesi’nin de destekleriyle kurulan merkezde, ilçedeki gençlerin her türlü bağımlılıktan uzak, bağımsız bir birey olarak ayakta kalıp mutlu olmalarını sağlamak amaçlanıyor.
BAĞIMLI OLMA, MUTLU OL
“Bağımlı olma, mutlu ol”, “Bağımsız ve mutlu olmaya hazır mısınız?” ve “Kararını sen ver, yaşamını sen yarat” sloganlarıyla açılan merkezde, crossfit ve spor faaliyetleri, teknoloji, tasarım, yaratıcılık ve tiyatro atölyesi, psikodrama ve psikososyal destek hizmetleriyle mahalle ve sosyal grup toplantıları düzenlenecek. Bu çalışmalarla, Maltepe’de bağımlılığın her türü ile mücadelenin geliştirilerek toplumun daha sağlıklı ve nitelikli bireylere sahip olması, hayat standartlarının yükseltilmesi, risk altındaki çocuk ve gençlerin spor faaliyetleriyle sosyal ve kültürel faaliyetlere yönlendirilip desteklenmeleri, grup terapileri, psikodrama ve yaşam becerilerini geliştirme eğitimleri ile bireylerin kendilerini tanımalarının sağlanması, anne, baba ve çocuk ilişkisinin ebeveyn destek programlarıyla daha mutlu ve daha olumlu hale getirilmesi sağlanacak.
5 AŞAMADA TEDAVİ
Bağımlı gençlerin 5 aşamada topluma kazandırılmasının hedeflendiği merkezde, öncelikli olarak güç ve kondisyonun sağlanması için günlük hazırlanan kısa süreli kas odaklı egzersiz programları (crossfit) gerçekleştirilecek. İkinci aşamada psikolojide etkili bir yöntem olarak yer alan psikodrama yöntemiyle, gençlerin kendilerini tanıması, kendilerine ve durumlara dışarıdan bakabilmeleri sağlanacak. Ayrıca bu aşamada hayatın akışı içinde problemlerle baş etme gücünü artırmaya yönelik çalışmalar; oyunlar, rol alma, aynalama ve canlandırmalar gibi yöntemlerle uygulanacak. Yine bu aşama içerisinde yer alan mahalle ve sosyal grup toplantılarıyla da ilçe halkı, bağımlılık (madde, ilaç, teknoloji-internet, televizyon, kumar, ilişki vb.) ile ilgili bilinçlendirici ve önleyici faaliyetler hakkında bilgilendirilecek, bu bağlamda aile içi iletişim ve tedavi/önleme yöntemleri ile ilgili de farkındalığı arttırma çalışmaları yapılacak. Psikososyal destek hizmetleri adı verilen üçüncü aşamadaysa, uzman psikolog ve sosyologlar eşliğinde yapılacak grup çalışmalarıyla gençler, kendilerini tanıma, iletişim becerilerini geliştirme, stresle başa çıkma, çabuk karar verebilme, duygu ve düşüncelerini doğru yansıtma, kendini ortaya koyma, grup içinde hayır diyebilmeyi öğrenme gibi becerileri kazanacak.
BAŞVURU İÇİN BİR TELEFON YETERLİ
Dördüncü aşama olan tiyatro atölyesiyle gençlerin çeşitli rollere bürünüp, bir yandan kendilerini daha etkili ifade etmeye çalışmaları ve tiyatro bazında ortaya koydukları eserleri çeşitli sahnelerde sahnelemeleri sağlanırken; beşinci ve son aşama olan teknoloji, tasarım ve yaratıcılık atölyesiyle de, yüksek performanslı bilgisayarlar, çizim atölyesi, 3D printer, scanner ve lazer CNC makinesiyle gençlerin yaratıcılıklarını hayata geçirmesine yönelik çalışılacak. Merkeze başvurmak isteyenler, (216) 589 36 00 numaralı telefondan 2185’i tuşlayarak veya bagimsiz@maltepe.bel.tr mail adresinden yetkililere ulaşabilecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA