SON DAKİKA

Haberertesi

KOMÜNİST BAŞKAN’A İLK ÖDÜL

KOMÜNİST BAŞKAN’A İLK ÖDÜL
Bu haber 04 Aralık 2015 - 11:53 'de eklendi ve 405 views kez görüntülendi.

TÜRKİYE’NİN TEK KOMÜNİST BELEDİYE BAŞKANI HAYATININ ŞLK ÖDÜLÜNÜ ALDI
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi’nin 26’ncı kuruluş yıldönümünde, Tunceli’nin Ovacık İlçesinin komünist başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ‘Sosyal Belediyecilik Ödülü’ne layık görüldü. Maçoğlu, “Hayatımda okul dışında ödül almadım. Bu benim ilk ödülüm” diyerek duygu dolu anlar yaşadı.
SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Ovacık’ta Hazine’ye ait arazilere ektiği ürünlerden elde edilen gelirle öğrencilere burs vermesiyle gündeme gelen Komünist Partili Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ÇGD tarafından ‘Sosyal Belediyecilik Ödülü’ne layık görüldü.
”İLK ÖDÜLÜM”
Ödül alırken duygulandığı gözlenen Başkan Maçoğlu, “Hayatımda okul dışında hiç ödül almamıştım. Bu benim ilk ödülüm. Beni bu ödüle layık gördüğünüz için teşekkür ederdim” dedi. Başkan’ın bu sözleri üzerine salondan alkış tufanı koptu.
ÖRNEK PROJEYİ HAYATA GEÇİRMİŞTİ
Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nin Komünist Partili Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, geçen yıl ektiği ve bu yıl sattığı nohut ile fasulyeden kazandığı gelirle, 78 üniversite öğrencisine burs vermeye başladı. Maçoğlu ayrıca, ilçe merkezindeki 100 aileye her ay gıda ve ihtiyaç malzemeleri yardımı yapıyor.
ORGANİK TARIM SOSYAL YARDIMA DÖNÜŞTÜ
Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, geçten Nisan ayında ilçedeki Hazine’ye ait yaklaşık 650 dönüm araziye nohut, kurufasulye ve patates ektirdi. Tamamen organik olarak yetiştirilen kurufasulye ve nohutları piyasaya satan Maçoğlu, Avrupa ve Türkiye’den gelen siparişleri yetiştirmekte güçlük çektiklerini söyledi. Maçoğlu, eldeki ürün talepleri karşılamayınca Ovacık İlçesi’ne bağlı köylerde yaşayan vatandaşlardan yardım istedi. Köylülere ait ve tamamen organik olan fasulye ve nohutları da satarak büyük bir gelir kapısı açan Maçoğlu, belediye giriş katında 6 gencin, günde 10 saat çalışarak gelen talepleri karşılamak için nohut ve fasulyeleri ambalajladığını söyledi.
BU YIL 3-4 KAT FAZLA EKİM YAPILACAK
Belediye olarak 8 ton kuru fasulye ve nohut elde ettiklerini belirten Başkan Maçoğlu, ücretsiz tohum verdikleri köylülerin de tonlarca ürün elde ettiğini ve iç piyasadaki yoğun talepleri karşılamaya çalıştığını anlattı. Başkan Maçoğlu, “Bu yıl daha fazla köylümüze ve vatandaşa tohum desteği vereceğiz. Hem biz belediye olarak, hem köylümüz geçen yıl ektiğimizin 3- 4 katı fazla ekim yapacağız. Bir marka haline gelen organik Ovacık fasulyesini ve nohudunu iç piyasaya süreceğiz” dedi.
78 ÜNİVERSİTELİYE BURS, 100 AİLEYE YARDIM
Belediye olarak nohut ve fasulyeden elde ettikleri gelirle ilçede yoksul ve durumu iyi olmayan 100 aileye çeşitli yardımlar yaptıklarını belirten Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, Tuncelili 78 üniversite öğrencisine de ayda 200 lira burs verdiklerini söyledi. Maçoğlu, burs verdikleri öğrenci sayısını gelecek yıl iki katına çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.
Başkan Maçoğlu, organik olarak yetiştirdikleri fasulyenin kilosunu 8, nohutu da 7 liradan sattıklarını kaydetti.
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA