SON DAKİKA

Haberertesi

KILIÇDAROĞLU GRUP’TA KONUŞTU

KILIÇDAROĞLU GRUP’TA KONUŞTU
Bu haber 18 Ağustos 2016 - 10:31 'de eklendi ve 243 views kez görüntülendi.

CHP LİDERİ: “GELİN HEP BİRLİKTE YÜZDE 10 BARAJINI KALDIRALIM”
Kılıçdaroğlu, grup konuşmasında bütün siyasi partilere yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için çağrı yaptı, “bu ayıptan kurtulmalıyız” dedi.
Hükümetin darbenin araştırılması için kararı alınan komisyona üye bildirmemesini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Şu soruyu Binali Yıldırım’a sormak istiyorum; neden bir milletvekili görevlendirmiyorsunuz” dedi.
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:
MARMARA DEPREMİ
Aramızda Marmara’da depremi yaşanan arkadaşlarımız var. 17 yılın sonunda ne yaptık? Bilim insanlar türkiyeyi uyarıyorlar. Fay hatlarında basınç olduğunu ifade ediyorlar. Deprem uyarısı yapıyorlar. İyi yönetim şudur. İyi yönetici, riskler görür, önlemini bugünden alır. Yönetici budur. Ama biz deprem olduktan sonra tedbir alıyoruz. “Allah’tan geldi bu” diyoruz. Allah bize akıl vermiş. Tedbir al diyor. Japonya tedbir alıyor. Rahmetli Ecevit depremden sonra ne yaptı? İstanbul’da deprem için şu kadar yeşil alan boş kalacak dedi. 493 toplanma yeri tespit edildi. 300’ü imara açıldı AVM’ler yapıldı. Tedbiri almayanı şktidara getirmeyeceksin. HEpimizin düşünmeye ihtiyacı var. Temel eksiklik yeteri kadar düşünmemek.
UZMANLAR UYARIYOR
Siyasetçi de düşünmek zorunda. Deprem değil tedbirsizlik öldürür. Yeni bir depremle karşı karşıya kalınabilir. Uzmanlar uyarıyor. İnsan hayatına değil ranta yatırım yapılmış. İstanbul Marmara ciddi bir deprem riskiyle karşı karşıya. Bu önlemleri almayan kimlerdir? onun takdiri millete aittir.
Türkiye’nin temel sorunları var. 2002’de iktidarı devraldılar terör yoktu. Şimdi yeni şehitler geliyor, bir bölge yanıyor. 2002’de sıfır terör varken şimdi neden terör batağı içinde? 14 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor?
BU ORTAM NASIL OLUŞTU?
Türkiye tarihinin en derin krizini yaşıyor dedik umursamadılar. Türkiye tarihinin en derin krizlerinden birini yaşamaya devam ediyor. 14 yılın sonunda nasıl oluyor da Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya geliyor? Bu ortam nasıl oluşturuldu? 14 yıldır kimler Türkiye’yi bu hale getirdi! Ağlıyoruz, sızlıyoruz, şehitlerimiz var diyoruz iyi de kim getirdi bu duruma bizi?
DARBE GİRİŞİMİNİ ARAŞTIRMA KOMİSYONUNA NEDEN ÜYE VERMİYORSUNUZ?
Geçmişle hesaplaşalım. 15 Temmuz darbe girişimyle hesaplaşalım. Bu süreçte en dik kurum TBMM’dir. Onurlu durdu hep beraber. 4 siyasi parti de onurlu bir duruş sergiledi, ortak metin hazırladı ve imzaladı. Parlamento görevini yaptı.
CHP’li vekiller araştırma önergesi verdi. 26 Temmuz’da oy birliğiyle karar alındı. Bugün 17 Ağustos. bütün partiler MHP, HDP ve CHP üyelerini verdiler. Üye vermeyen sadece AKP. Binali beye sormak zorundayım. Neden görevlendirme yapmıyorsunuz? Siyasal ayağının ana sorumlularının ortaya çıkarılması lazım.
Yargıda ne olur bilmiyoruz. Yasama organını bunu araştırması lazım. Pek çok kişiyi davet edip dinlemek gerek. kimler yerleştirdi bu FETÖ terör örgütü üyelerini. Bunu araştırmazsak görevimiz yapmamış oluruz.
TBMM’NİN TEMEL GÖREVİDİR
Sorumluluları ortaya çıkarmak TBMM’nin temel görevidir. Bunun için TBMM’yi güçlendirmemiz lazım. Yıllardır uyardık. Bu musibet başımıza geldi. Bir şeyler yapmamız lazım. Siyasetçiler olarak bunun gereğimi yerine getirirse darbe olmaz.
Birinci kural şu.. Herkese söylüyorum; Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset sokmayın.
Yargıtaya 160 militan atadılar. Şimdi o militanların tamamını yargıdan çıkardılar. E biz ne söyledik! Bu süreç bize laikliğin önemini anlattı. Demokrasi olmadan darbeyi önleyemezsniz. Üçüncü sınıf demokrasi istemiyoruz. Neden birinci sınıf olmasın! Bunun yolu Türkiye’yi darbe hukukunda arındırmaktır. Yüzde 10 seçim barajından arındırmaktır.
BÜTÜN PARTİLERE ÇAĞRI
Olmaz dersen demokrasiyi getirme konusunda ikircikli davranıyorsundur. yüzde 10 barajını kim getirdi? Darbeciler. Darbelere karşı değil miyiz? Darbeye karşıysak bu darbe hukukunu değiştirelim. yok bu kalsın diyorlar. Bu seçim sistemini değiştireceğiz. Çağrım bütün siyasi partilere.. Bu ayıptan Türkiye’yi kurtarmalıyız.
DEVLETİ YÖNETMEK DEVLET OLMAK DEMEK DEĞİLDİR
Devlet bakidir, hükümet geçicidir. Liyakat sisteminin ne kadar önemli olduğunu dikkate almalısınız. Liyakatın temelinde bilgi birikim deneyim var. Bizim cemaatten bunu getirelim bizim meshepten bunu getirelim. Hak ediyor mu hayır ama bizim cemaattense gelsin. Bugün Türkiye bu noktaya taşınmışsa liyakat sistemi çöktüğü için taşınmıştır.
“GAZETECİLERİN TUTUKLANMASI ANLATAMAZSIN”
OHAL’e karşı olduğumuzu söyledik. Gazeteler kapanıyor televizyonlar kapanıyor. Gazetecilerin tutuklanmasını dünyaya anlatamazsın. Neymiş yazılarıyla FETÖ’yü övüyormuş. Kardeşim peki Meclis kürsüsünde FETÖ’yü övenlere ne yapacaksınız?
“CADI AVI ÇOK TEHLİKELİDİR”
Darbe girişimi suç mu, suç! Zanlılar yargılansın mı, evet yargılansın! Soru şu nasıl yargılanmalılar. Baskı, şiddet, işkence görmüşerse bütün bu süreç boşuna gider. Şimdi herkes sevmediği adamı FETÖ’cü diye ihbar ediyor. Cadı avı başlatmak çok tehlikelidir.
17/25’İ AKLAMAK İÇİN KULLANMAYIN
Şunu söyleyeyim; kimse 17-25’i aklamaya çalışmasın darbeyi aklamak için de kullanmasın. Darbeciler nasıl yargılanıyorsa kul hakkı yiyenlerinde yargılanması lazım.
“YÜKSEKOVA DA CİZRE’DE İL OLSUN”
Son olarak geleyim Hakkari veŞırnak’a.
Hakkari Hakkın bir kentidir. Şırnak 1990 yılında il olmuştur. Nuh’un Gemisi’yle adını duyurmuştur Şırnak. Biz Hakkari’nin de Şırnak’ın da ilçeye dönüştürülmesini asla kabul etmiyoruz. Neymiş güvneliği sağlayamıyormuş. Bırak ozaman bu güvenliği sağlayacak hükümet gelsin. Hakkari’de il olsun, Şırnak da, Yüksekova da Cizre de il olsun! Verdiğiniz bir hak geri alınmaz.
Fotoğraflar: Ziya Köseoğlu

TBMM CHP GRUP TOPLANTISI

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA