SON DAKİKA

Haberertesi

KARŞIYAKA’DAN CAN DÜNDAR’A ÖDÜL

KARŞIYAKA’DAN CAN DÜNDAR’A ÖDÜL
Bu haber 09 Ocak 2016 - 20:28 'de eklendi ve 348 views kez görüntülendi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ SİLİVRİ CEZAEVİNE GETİRİLDİ
Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından bu yıl 4’üncü kez verilen 2015 yılı ‘Basın Özgürlüğü’ ödülüne layık görülen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar adına ödülü eşi Dilek Dündar aldı.
SİLİVRİ CECAEVİ ÖNÜNDE ÖDÜL TÖRENİ
Umut Nöbeti’nin tutulduğu cezaevi yerleşkesinin girişinde düzenlenen törene Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın yanı sıra Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede 14 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ile Karşıyaka Belediye Meclisi üyeleri katıldı.
ÖDÜLÜ CAN DÜNDAR ADINA EŞİ DİLEK DÜNDAR ALDI
Törende Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından bu yıl 4’üncü kez verilen 2015 yılı ‘Basın Özgürlüğü’ ödülüne layık görülen Can Dündar adına ödülü eşi Dilek Dündar, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’in elinden aldı.
SEÇİMLER VE TERÖR OLAYLARI NEDENİYLE TÖREN BUGÜNE KALDI
Törenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hüseyin Mutlu Akpınar, geçtiğimiz yıl Karşıyaka’da düzenelecek törenle ödülü Can Dündar’a vermeyi planladıklarını ancak üst üste gelen genel seçimlerin ve yaşanan terör olayları sebebiyle yapılamayan törenin bugüne kaldığını açıkladı.
HÜSEYİN MUTLU AKPINAR: “BU BİR DEMOKRASI AYIBIDIR”
İlk olarak 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nda yapılması planlanan törenin seçimler nedeniyle iptal olduğunu kaydeden Akpınar, “En son Can Dündar’a ödülünü 10 Ekim’de vermeyi planladık. Ancak Ankara’da gerçekleşen katliam nedeniyle ödül törenini tekrar iptal ettik. 1 Kasım seçimlerinin ardından törenin yapılması için karar verdik. Ne yazık ki Can Dündar bu kez tutuklanarak Silivri zindanlarında ve özgürlüğü elinden alındı” dedi.
Basın özgürlüğü ödülünün dünyada ilk kez bir cezaevi önünde verildiğini kaydeden Akpınar, şöyle devam etti:
“Bu bir demokrasi ayıbıdır. İnsanların özgürlüklerinin kısıtlanarak ileri demokrasiye gidilemeyeceğini herkesin bilmesi gerekir. Bu insanların bugün özgürlükleri kısıtlanıyorsa bu özgürce düşündükleri, dürüst oldukları doğru bir şekilde halkı bilgilendirdikleri içindir. Biz Karşıyakalılar olarak her zaman özgürlükten, demokrasiden ve barıştan yanayız. Erdem Gül’ün ve Can Dündar’ın özgürlüklerine kavuşacaklarına olan inancımızı hiçbir zaman yitirmedik. Onlara İzmirliler’in, Karşıyakalılar’ın yürek dolusu selamını getirdik.”
İZMİR GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI: DAHA ÖNCEKİ ÖDÜLLER YOLU SİLİVRİ’DEN GEÇEN GAZETECİLERE VERİLDİ
Misket Dikmen ise basın özgürlüğü ödülünü bu yıl özgürlüğü elinden almış tutuklu bir gazeteciye verdiklerini belirterek, “Daha önceki ödüller yolu Silivri’den geçen gazetecilere verilmişti. Bugün itibariyle 32 gazeteci cezaevlerinde tutuluyor. Umarız hiçbir gazeteci görevini yaptığı için özgürlükleri ellerinden alınmaz” diye konuştu.
DİLEK DÜNDAR: UMUDUM HİÇ EKSİK OLMUYOR BU ÜLKEDEN
Eşi adına ödülü alan Dilek Dündar da yaptığı konuşmada Türkiye’de yıllardır gazetecilerin halka haber verme uğraşının cezalandırıldığını ifade etti. “Gazetecilere bedeller ödetiliyor, ölüm ve hapishaneler arasına sıkıştırılmış hayatlar reva görülüyor” diyen Dündar, eşine verilen ödülle ilgili olarak “Sevgili Can… Seninle Türkiye derdik, sorunlar derdik, hapishane ziyaretlerine giderdik. Mahkeme salonlarında hakimleri dinlerdik. Düzelecek mutlaka derdik, sonra hiçbir başarı cezasız kalmaz derdik. İşte sen cezaevindesin.İçin ferah olsun. Ödüllerin hiç eksik olmuyor. Karşıyaka Belediyesi’nin 2015 Basın Özgürlüğü ödülünü senin adına alıyorum. Ve umudum hiç eksik olmuyor bu ülkeden” ifadelerini kullandı.
CAN DÜNDAR MESAJ GÖNDERDİ
Ödüle layık görülen Can Dündar’ın cezaevinden gönderdiği mesaj da Dilek Dündar tarafından okundu.
Dündar’ın mesajı şöyle: “Karşıyaka Belediyesi’nin Basın Özgürlüğü ödülünü cezaevinden almak durumumuzu yeterince anlatıyor sanırım. Kara mizah değil acı gerçek bu ama bizi yıldıramadıklarının ve susturamadıklarının göstergesi. Ödülü tutsak edilmiş bütün gazeteciler adına alırken sadece medyaya değil tüm Türkiye’ye özgürlük diliyorum. Aramızdaki cezaevi birgün gerçek suçluları ağırlayacak. Buna yürekten inanıyorum.” dedi.
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA