SON DAKİKA

Haberertesi

KARŞIYAKA ŞİİRLE DAHA GÜZEL

KARŞIYAKA ŞİİRLE DAHA GÜZEL
Bu haber 03 Eylül 2016 - 7:42 'de eklendi ve 387 views kez görüntülendi.

Dünya şairleri Karşıyaka’da buluştu
Hoşgörü ve kardeşlik kenti Karşıyaka, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Türk ve yabancı şairlere ev sahipliği yaptı. ‘Şiir ile Barış’ temasıyla düzenlenen ‘Akdenizli Şairler- Uluslararası Karşıyaka Şiir Festivali’ coşkulu bir kortejle başladı. Ardından Ataol Behramoğlu ile İsrail’den Agi Mishol ve İtalya’dan Davide Rondoni’nin de aralarında bulunduğu ünlü şairler, barış için şiirler okudu.
COŞKULU KORTEJ
Her yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü anlamlı etkinliklerle kutlayan Karşıyaka Belediyesi, bu kez de dünya şairlerini Karşıyaka’da buluşturdu. Üç gün sürecek olan “Şiir ile Barış” temalı Akdenizli Şairler- Uluslararası Karşıyaka Şiir Festivali muhteşem bir kortej ile başladı. Karşıyaka’nın sokakları ‘barış’ mesajları ile donatıldı. Bando, en güzel eserlerini dostluk ve kardeşlik için seslendirdi. Binlerce Karşıyakalı, Çarşı’daki coşkuya eşlik etti. Yürüyüşe, Türkiye ve farklı ülkelerden gelen 20’ye yakın ünlü şair de katıldı.
SANAT ŞÖLENİ
Ardından, Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda şiir festivalinin açılış töreni gerçekleştirildi. Türk ve yabancı şairlerin barış için şiirler okuduğu gecede, Düş Gezginleri ile Tekin Büyükkaya da mini konser verdi. Gülsen Tuncer ve Altan Gördüm’ün sunumuyla başlayan gecede, tek tek sahne alan dünyanın en tanınmış şairleri, şiirlerini ‘barış’ için seslendirdi. Salonu dolduran yüzlerce Karşıyakalı da şiirleri hayranlıkla dinledi, şarkılara coşkuyla eşlik etti. Festival kapsamında, yabancı şairler için kent turu da düzenlenecek. 3 Eylül’de ise Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde muhteşem bir sanat şöleni ile kapanış gerçekleştirilecek.
“ŞİİRLİ VE SİHİRLİ KENT KARŞIYAKA”
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Homeros’tan günümüze, Akdeniz şiirin büyük ülkesidir. ‘Akdenizli Şairler’ tanımı, bu büyük ülkenin, renkleri, ulusları, dilleri farklı olsa da yürekleri bir olan şairlerini anlatan, haklı ve harika bir tanımlamadır. Onların temsilcilerini, Karşıyaka’nın şiirli ve sihirli atmosferinde ağırlamanın kıvancını, yaşıyoruz. Festivalimizin; şiirin büyük gücüyle, insanlık için Karşıyaka’dan yükselen itiraz ve dayanışma çağrısına dönüşmesini diliyorum” dedi. Şair Ataol Behramoğlu da şiirin ve barışın Karşıyaka’ya çok yakıştığını söyleyerek Başkan Akpınar’a teşekkür etti.
KİMLER KATILDI?
Gülsen Tuncer ve Altan Gördüm’ün sunumuyla gerçekleşen Akdenizli Şairler 1. Karşıyaka Uluslararası Şiir Festivali’ne; Agi Mishol (İsrail), Barbara Pogačnik (Slovenya), Beste Sakallı (Kıbrıs), Carlos Aganzo (İspanya), Davide Rondoni (İtalya), Elli Peonidou (Kıbrıs), Ersi Sotiropoulos (Yunanistan), Moez Majed (Tunus) ile Ataol Behramoğlu, Haluk Şahin, Hülya Deniz Ünal, Hüseyin Yurttaş, Turgay Fişekçi, Tuğrul Keskin ve Ülkü Tamer ve Ünal Ersözlü katılıyor. Geçen yıl yapılan Dünya Barış Günü etkinliklerine de onlarca şair ve sanatçı katılmış, birbirinden güzel eserler ile ‘şiir ve barış’ diye haykırmıştı.
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA