SON DAKİKA

Haberertesi

EYT SORUNU TBMM’DE

EYT SORUNU TBMM’DE
Bu haber 25 Şubat 2016 - 12:18 'de eklendi ve 4.803 views kez görüntülendi.

CHP EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYETİNİ GÜNDEME TAŞIDI
CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini giderecek Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığına sundu.
MAĞDURİYETLERİ GİDERİLSİN
CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 5510 Sayılı Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığına sundu. Kanun Teklifi yasalaşırsa, kamuoyunda “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak adlandırılan, yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacakken, yapılan yasal düzenleme ile prim gününün yanında yaş şartına tabi tutulanlar için mağduriyet giderilecek.
EMEKLİLİK KADEMELİ OLARAK YÜKSELTİLDİ
Yüceer gerekçesinde, 1999 yılında çıkarılan 4447 Sayılı Kanun’la emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltildiğini, Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu kanundaki ilgili hükmü iptal etmesiyle 2002 yılında 4759 Sayılı Kanun çıkarılarak emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiğini kaydetti. AYM’nin söz konusu düzenlemesiyle 1999 yılından önce işe başlayan sigortalıların emekli olacakları yaş sınırlarının kademeli olarak yükseltildiğini belirtti.
HAKSIZ UYGULAMA
Söz konusu durumun haksız bir uygulama olduğunu bildiren Yüceer şöyle devam etti:
PRİM GÜNLERİNİ DOLDURDUKLARI HALDE EMEKLİ OLAMIYORLAR
Bu kanun hükmü gereği sigortalılar, prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar dahi emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorunda kaldı. Bu durum prim gün sayısını ve kanunda öngörülen çalışma yılını doldurmuş olan ancak 4759 Sayılı Kanun’da belirtilen yaş koşulunu sağlamayan sigortalılar açısından hak kaybına neden oldu.
HUKUKUN ÖNGÜRÜLEBİLİR İLKESİYLE ÇELİŞİYOR
İşe başladıkları tarihte yürürlükte olan mevzuata göre emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamladıkları, emekli olma hakkını elde ettikleri halde, 4759 Sayılı Kanun hükümleri itibariyle yaş şartına tabi tutulmaları hukukun öngörülebilir olması ilkesiyle çelişmektedir. İşe başladıkları tarihte erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl hizmet ile emekli olacakları öngörüsü ile hareket eden sigortalılar açısından bu durum bir mağduriyet yarattı.
EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI
Yasanın geriye doğru işletilmesiyle, eşitlik ilkesine aykırı şekilde kişilerden birine 3 yıl, diğerine 15-17 yıl gibi süreler eklendiğine dikkat çeken Yüceer, haksız bir yasayla emeklilikleri ellerinden alınan devletin genç, işverenin ise yaşlı bulduğu bu kesimin ne çalışmakta ne de iş bulabilmekte olduğunu söyledi. Yüceer, “Emeklilikte yaşa takılanlar ilk işe girdikleri şartta emekli olmak, Devletin kendilerine verdiği sözü tutmasını beklemektedir” dedi.
TEKLİF KABUL EDİLİRSE MAĞDURİYET ORTADAN KALKACAK
Yüceer, Kanun Teklifi’ni, bu hak kaybı ve mağduriyetin giderilmesi için 1999 yılından önce sigorta kaydı yaptırmış ve sigorta prim sayısı ile sigorta süresini doldurmuş olan sigortalıların yaş şartı aranmaksızın emeklilik aylığına hak kazanabilmesi amacıyla hazırladığını bildirdi.
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA