SON DAKİKA

Haberertesi

DİKİLİ AFETE TESLİM OLMADI

DİKİLİ AFETE TESLİM OLMADI
Bu haber 30 Kasım 2016 - 9:46 'de eklendi ve 247 views kez görüntülendi.

İLÇEDEKİ YOĞUN YAĞIŞIN FELAKETE NEDEN OLMASI ÖNLENDİ
İzmir’in Dikili ilçesinde etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) sorumluluğundaki Kabakum ve Salihler’deki derelerin su seviyelerin yükselmesi sonucunda bölgede taşkınlar meydana geldi. Dikili belediye başkanı Mustafa Tosun çalışmaları ilk andan itibaren yöneterek gerekli önlemlerin de alınmasını sağladı.
Anında Müdahale
İlçede başlayan ve ilerleyen saatlerde gittikçe etkisini artıran şiddetli yağmur özellikle Kızılçukur, İslamlar, Salihler, Bahçeli ve Kabakum bölgelerinde rekor seviyeye ulaştı. Metrekareye düşen yoğun yağışın kısa sürede etkili olmasıyla su seviyesi yükselen DSİ sorumluluğundaki Kabakum ve Salihler’deki derelerinde taşma meydana gelerek bölgede ev ve işyerlerini su bastı. Gündüz saatlerinde alınan Meteorolojik verilere istinaden Dikili Belediyesi, İZSU ve İtfaiye ekipleri tarafından oluşturulan acil müdahale ekipleri yoğun yağışın meydana geldiği Kızılçukur, İslamlar, Salihler, Bahçeli ve Kabakum bölgelerinde seferber olurken, DSİ sorumluluğundaki her iki dereye de kısa sürede müdahale ederek, oluşan afetin boyutunu azalttı.
Ekipler Canla Başla Çalıştı
Dikili Belediyesi’nin 65 personel, 18 araç ve iş makinelerinden oluşan acil müdahale ekibi ile İZSU ve İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı araç motopomp ve dalgıç pompaları ile iş makinelerini kullanan 20 personelden oluşan ekipler, canla başla çalışarak riskli durumun ortadan kalkması için büyük bir mücadele örneği ortaya koydu. Eş zamanlı yürütülen çalışmalarla da DSİ sorumluluğundaki derelerdeki su taşkının neden olduğu su basmalarına ilk müdahale de bulunan ekipler, ev ve işyerleri su basan vatandaşlara da yardım elini zaman kaybettirmeden ulaştırarak, ev ve iş yerlerindeki tahliyeleri gerçekleştirerek oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçti.
Başkan Mustafa Tosun: “Durum Normale Dönene Kadar Çalışmalarımızı Aralıksız Sürdüreceğiz”
Dikili Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi İZSU ve İtfaiye ekiplerin dayanışma içerisinde gerçekleştirdiği mücadele çalışmalarını yerinde takip eden Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, kentte meydana gelen yağışların son 20 yılın çok üstünde bir seviyede olduğunu dile getirerek, “Kentte böyle bir şiddette yağış en son 90’lı yılların sonunda meydana gelmiş. Ekiplerimizle birlikte, yoğun yağışın yaşandığı bölgelere anında müdahale ettik. Rekor yağışın sonucunda özellikle DSİ sorumluluğundaki derelerin taşmasıyla, birçok noktada su basması meydanı geldi. Belediyemiz ekipleri İZSU ve İtfaiye ekipleriyle birlikte su basmalarının meydanı geldiği ilk andan itibaren hemşerilerimizin yanında olarak daha büyük bir sıkıntı yaşamalarının önüne geçtik. Oluşturduğumuz kriz masası gece boyunca ulaşan taleplere anında cevap vererek vatandaşlarımızın mağduriyetlerine ortadan kaldırmaya gayret gösterdik. Durum normale dönene kadar çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. İlerleyen saatlerde bölgedeki hasarı daha net görebileceğiz.” dedi.
image

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA