SON DAKİKA

Haberertesi

ÇİĞLİ TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYOR

ÇİĞLİ TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYOR
Bu haber 20 Şubat 2023 - 9:56 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
OLASI BİR AFETE KARŞI BİNA TESPİTLERİ DEVAM EDİYOR
Çiğli Belediyesi, 2021 yılında “Dirençli Kent” hedefiyle başlattığı “Yapı Stoğu Envanteri” çalışmalarını bir an önce tamamlamak amacıyla arşiv taraması ve bina tespit çalışmalarına hız verdi.

İLÇE SAKİNLERİNİN ARAMASI YETERLİ

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İnşaat Bölümü akademisyenlerinin desteği, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katkılarıyla ilçe genelinde başlatılan yapı stoğu envanteri çalışmaları Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok çevre ilde yıkıma sebep olan depremler sonrası hızlandırıldı. İlçedeki tüm yapıların arşiv taraması ve bina tespit çalışmaları için Çiğli Belediyesi ve Başkan Utku Gümrükçü’nün sosyal medya hesaplarından vatandaşlara çağrı yapıldı. İkamet ettikleri yapının arşiv taraması ve yerinde incelenmesini talep eden vatandaşlar Çiğli Belediyesi resmi sitesinde yayınlanan formu doldurabilecek veya 0232 935 55 35 numaralı hattı arayarak kayıt oluşturabilecek.

BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ: “YAPI GÜVENLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”

Yapı stoğu envanteri çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Gümrükçü, “2020 yılında İzmir’de meydana gelen deprem bizim için milat oldu. Vakit kaybetmeden Deprem Birimini kurarak acil eylem planı hazırlıklarımızı başlattık. Katip Çelebi Üniversitesi’nin desteğiyle ilçemizdeki yapıların teknik bilgilerinin ve fiziki durumlarının değerlendirilmesi ile yapı güvenliği açısından ne durumda olduklarının ortaya çıkarılması amacıyla sahaya indik” diye konuştu.

“30 BİNDEN FAZLA BİNA TARANACAK”
Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak için üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Gümrükçü, “Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler, önlem alınmadığı takdirde nasıl sonuçlarla karşılaşacağımızı hepimize çok acı bir şekilde gösterdi. Çiğli Belediyesi olarak bir yandan depremin yaralarını sararken bir yandan da depremle mücadele çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2021 yılında başlattığımız yapı stoğu envanteri çalışmasının hemen hemen %50’sini tamamladık. Çiğli’de 30 binden fazla yapı var. Bunları tamamını inceleyeceğiz. Başvuruda bulunan vatandaşlarımıza öncelik vereceğiz. Bu çalışma ile hangi bölgede ne kadar binanın sorunlu olduğunu saptayacağız. Sorunlu yapılarla ilgili önlemlerimizi ivedilikle alacağız. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

ARAMA KURTARMA EKİBİ GÜÇLENDİRİLİYOR
Çiğli Belediyesi “Kent Güvenliği” konusunda önemli bir çalışmaya daha imza atıyor.

Çiğli’de 2021 yılında kurulan Mahalle Arama Kurtarma Ekibini (MAK) büyütüyor.

GÜMRÜKÇÜ: “EKİPLERİMİZİ BÜYÜTÜYORUZ”

Çiğli Belediyesi’nin depremle mücadele çalışmaları kapsamında bir diğer çalışmaya da dikkat çeken Başkan Gümrükçü, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok çevre ilde yıkıma sebep olan depremler, önlem alınmadığında ne gibi sonuçlar doğuracağını hepimize çok acı bir şekilde gösterdi. Çiğli Belediyesi olarak, bir yandan kaybettiğimiz canlarımızın yasını tutarken, bir yandan da deprem bölgesinde bulunduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2021 yılında kurduğumuz Mahalle Arama Kurtarma Ekibimizi büyütmek için yeniden çalışma başlattık. Gönüllü tüm vatandaşlarımızı ekibimize katılmaya bekliyoruz” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA