SON DAKİKA

Haberertesi

CANDAN YÜCEER’DEN ACI BİLANÇO

CANDAN YÜCEER’DEN ACI BİLANÇO
Bu haber 21 Kasım 2015 - 14:49 'de eklendi ve 348 views kez görüntülendi.

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNDE HAK’SIZ ÇOCUKLARI ANLATTI
CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, “Dünya çocuk haklarıgünü” nedeniyle yayınladığı mesajında Türkiye ve dünyadaki çocukların dramını gözler önüne serdi.
20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ…
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 26 yıl önce kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocuklara daha iyi bir yaşam ortamı hazırlamak amacı ile imzalanmıştır. Çocuk haklarının korunması açısından çok önemli bir kilometre taşı olan sözleşme, Türkiye tarafından 1990 yılında imzalamış, ülkemizde 1995 yılında yürürlüğe girmiştir.
ÇOCUKLAR HER ZAMAN HEDEF OLUYOR
Ancak, sözleşmenin kabulünden bugüne kadar geçen sürede, çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri ne yazık ki hala devam etmektedir.
Dünyanın birçok ülkesinde çocuklar kötü muameleyle karşı karşıya kalmakta, savaşlarda öldürülmekte, cinsel istismara maruz kalmakta; milyonlarca çocuk yoksulluk yüzünden, sokaklarda yaşamak zorunda bırakılmaktadır.
TÜRKİYE’DEKİ VAHİM TABLO
Türkiye’de de çocuklar, 20 Kasım’ı dünyadaki yaşıtları gibi yaşam koşullarının ağırlaştığı bir dönemde karşılamaktadır.
Çocuk işçiliğin ve evliliklerinin yaygın olduğu ülkemizde, çocuklar demir parmaklıklar arasına hapsedilmekte, özellikle kız çocukları eğitim haklarından mahrum edilmektedir. Oyun oynama çağındaki çocuklar asgari ücretin dahi altında, güvencesiz ve kuralsız koşullarda çalışmaya mahkûm edilmektedir. TÜİK raporuna göre çalışmak zorunda kalan ya da çalıştırılan çocuk işçi sayısı yaklaşık 1 milyon, yoksul çocuk sayısı ise 10 milyondur. Türkiye’deki her 4 çocuktan biri hiçbir sosyal güvenceye sahip değildir. Ceza infaz kurumlarında yaklaşık 1700 çocuğun bulunduğu ülkemizde, binlerce çocuk gözaltı merkezlerine alınmış, birçoğu kötü muameleye maruz kalmıştır.
DEVLET ÇOCUKLARI KORUYAMIYOR
Devlet kendi denetimi-emaneti altındaki yerlerde bile çocuklarımızı koruyamamakta, yetiştirme yurtlarında çocuklarımızın fuhuşa sürüklenmesi, cezaevlerinde tecavüze uğraması vicdanları kanatmaktadır.
Bir diğer sorun da ülkemizin kanayan yarası çocuk evlilikleridir. Dünya genelinde yaklaşık olarak 14 milyon kız çocuğu, 18 yaşın altında zorla evlendirilirken Türkiye’deki küçük çocukların evliliği ise yüzde 32’dir. Türkiye Afrika kıtasından sonra erken yaşta evliliklere ilişkin dünyadaki sorunlu 3. ülkedir.
ALINMASI GEREKEN ÇOK YOL VAR
Bu istatistikler ışığında ülkemizde çocuk hakları konusunda kat edilecek çok fazla mesafe olduğu açıktır. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının, çocukluklarını tam olarak yaşayacağı, koşup, oyun oynayacağı bir dünya özlemimizi bir kez daha dile getiriyoruz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA