SON DAKİKA

Haberertesi

ATATÜRK EDİRNE’NİN ÖVÜNÇ KAYNAĞIDIR

ATATÜRK EDİRNE’NİN ÖVÜNÇ KAYNAĞIDIR
Bu haber 19 Mart 2016 - 22:11 'de eklendi ve 357 views kez görüntülendi.

RECEP GÜRKAN’DAN GERİCİ YAZARA YANIT
Derin Tarih dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan, Atatürk düşmanı tarihçi Mustafa Armağan, geçen hafta Edirne’ye gitti. İl milli eğitim müdürlüğünün davetiyle Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nde konferans verdi.
Okuldaki izlenimlerini twitter hesabından paylaşan Armağan, tepki çeken mesajlar yazmıştı.
EDİRNE VE ÇANAKKALE’Yİ KURTARMA SEFERBERLİĞİ İSTEDİ
Armağan, “Dün bir okula gittim Edirne’de. Okul ele geçirilmiş! Kanton gibi. Kemalist kanton! MEB uyansın!”, “Dün Edirne’deydim. Acilen el atılmazsa güzelim Edirne Kemalist sözde aydınların elinde can verecek. Edirne’ye sahip çık Türkiyem” ve “Acilen Edirne ve Çanakkale’yi kurtarma seferberliği başlatılması gerekiyor” İfadelerini kullanmıştı.
RECEP GÜRKAN: “LAFA BAKARIM LAF Mİ DİYE, SÖYLEYENE BAKARIM ADAM MI DİYE”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Armağan’ın bu paylaşımlarına tepki gösterdi ve yanıt verdi. Armağan’ın Edirne için sosyal medya üzerinden yazdığı ’Kemalist Kanton’ sözüne Ömer Hayyam’ın sözüyle karşılık veren Gürkan “Her lafa verilecek cevabım vardır. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye” ifadelerini kullandı.
“İSTEYENİN CAMİYE, İSTEYENİN MEYHANEYE GİTMESİNE ATATÜRK DİYORUZ”
Sosyal medya üzerinden Mustafa Armağan’ın Edirne hakkında yazdığı sözlere eleştiri yağdığını belirten Recep Gürkan şu ifadeleri kullandı:
“Ben öğrenci kardeşlerime verdiğim cevapla böyle geçiştirdim. Ama sonra düşündüm bu olay bu kadar basit değil. Bunun haddini bildirmek ve dersini vermek gerektiğine inandım. Edirne Kemalist kanton değildir. Ama Kemalist olmakla gurur duyan bir şehirdir. Kemalistliği ve Kemalizmi bir ideoloji akım olarak anlayanlara şunu söylemek isterim. Biz Atatürkçülüğü, Kemalistliği, yurtseverlik, Kuva-i Milliyeçiliği, Cumhuriyetçiliği biz onların zannettiği gibi anlamıyoruz. Bu bizim için bir ideoloji değil. Biz Atatürk deyince sadece altı okunu, devrimlerini anlamıyoruz. Biz bu ülkede Misak-ı Milli ile sınırları çizilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nde her nefes aldığımızda buna Atatürk diyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde özgürce dolaşırken buna da Atatürk diyoruz. Biz günde minarelerden 5 vakit ezan okunduğunda buna da Atatürk diyoruz. İsteyenin camiye, isteyenin meyhaneye gitmesine de Atatürk diyoruz. Atatürk bizim yaşam tarzımız. Varoluşumuz. Kimliğimiz, duruşumuz. O kendini yazar sanan kişi zannetmesin ki Edirnelilere Kemalist dediğinde hakaret ediyor küçümsüyor. Aksine biz bundan gurur duyuyoruz. Kemalist olmak, Atatürkçü olabilmek, bizim zaten olmak istediğimiz hedef. Bu arkadaş görmüş bu anlamda kendisine teşekkür ediyorum. Tüm Edirneliler, hatta tüm Trakyalılar, Türkiye’nin büyük çoğunluğunda yaşayanlar için de söyleyebilirim. Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak paydasıdır Atatürk. Atatürk’ü sadece Edirne’ye, Trakya’ya mal edersek en hafif deyimiyle Atatür’ü manevi şahsiyetinde onun düşüncelerine haksızlık yapmış oluruz. Biz onların zannettiği gibi insanları ya da geçmişimizi ideolojik bakışlarla körleştirmiyoruz. Biz Edirne’de doğmuş olan Fatih Sultan Mehmet ile de gurur duyuyoruz.”
NE KADAR ZAVALLI OLDUĞUNUZU GÖSTERİR
Armağan’ın Atatürk’ü sevmeyebileceğini ifade eden Başkan Gürkan, “Atatürk’le gurur duymayabilir. Sadece şunu hatırlatmak istiyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kuva-i Milliye’nin yazdığı eşsiz Kurtuluş Savaşı olmasaydı gerçekleşmeseydi beyefendi belki bugün farklı bir din, farklı bir millet, farklı bir isimle belki bir derginin genel yayın yönetmenliğini yapacaktı. Bir şehrin insanlarını sözüm ona küçücük aklınızla Kemalist Kanton diyerek küçültmeye çalışmanız sizin ne kadar zavallı olduğunuzu gösterir” diye konuştu.
image

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA