SON DAKİKA

Haberertesi

AHMET AKIN’DAN 10 ARALIK MESAJI

AHMET AKIN’DAN 10 ARALIK MESAJI
Bu haber 10 Aralık 2015 - 21:26 'de eklendi ve 376 views kez görüntülendi.

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ AHMET AKIN 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜNDE BİR MESAJ YAYINLADI
Dünya İnsan Hakları Gününde ülkemize ait veriler maalesef iç açıcı değil. Hemen her alanda yaşanan hak ihlalleri ile her geçen gün insan hakları ve demokrasi konusunda hızla bir geriye gidiş yaşıyoruz. 2014 yılında Avrupa İnsan hakları Mahkemesine başvuru sayısında Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke arasında 4. sırada yer aldık. İfade özgürlüğü alanında en fazla ihlal kararı açıklanan ülke Türkiye oldu.
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İNSAN HAKLARININ AYRILMAZ BİR BARÇASIDIR
İnsanların haber alma özgürlüğünü de içeren basın özgürlüğü alanındaki hak ihlallerine her geçen gün yenileri ekleniyor. AKP döneminde Türkiye Basın Özgürlüğü sıralamasında çok ciddi gerilemeler yaşamıştır. Basın özgürlüğünde 2002’de 180 ülke arasında 99. Sıradayken 2014 yılında 149. Sıraya geriledik. 2015 yılında basın özgürlüğü alanında yaşanan hak ihlallerini dikkate aldığımızda daha da gerilere savrulacağımız açıktır. Basın üzerinde kurulan baskılar, müdahaleler, açılan davalar, hapsedilen gazeteciler basın özgürlüğüne ve dolayısıyla halkımızın haber alma özgürlüğüne ciddi darbeler vurmuş, özgürlük alanını kısıtlamıştır.
İKTİDARIN KENDİSİ SORUNLU HALE GELMİŞTİR
İnsan haklarının korunması ve hukukun üstünlüğü günümüz demokrasilerinin en temel göstergesi durumundadır. İnsan hakları ve demokrasi konusunda içinde yaşadığı coğrafyaya örnek teşkil etmesi gereken Türkiye AKP döneminde kendisi bu alanda sorunlu hale gelmiştir.
Tüm yurttaşlarımız için insanlık onuruna yakışır bir hayat diliyor ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyorum.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA