SON DAKİKA

Haberertesi

ADALET BAKANINDAN GARİP SAVUNMA

ADALET BAKANINDAN GARİP SAVUNMA
Bu haber 09 Ocak 2017 - 19:58 'de eklendi ve 1.088 views kez görüntülendi.

PARLAMENTO DAHA DA GÜÇLENİYORMUŞ!
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu’ndaki anayasa değişiklik paketi teklifi hakkında hükümet adına bir konuşma yaptı muhalefet partilerinin eleştirilerini yanıtladı. Bozdağ konuşmasında ‘rejim değişikliği’ eleştirilerine yanıt vererek “Bu teklif rejim değil hükümet değişikliği teklifidir. Parlamento kaldırılmıyor, güçleniyor” dedi. Bekir Bozdağ’ın konuşmasından öne çıkan satır başları şu şekilde;

İSMET İNÖNÜ’NÜN TEK PARTİLİ DÖNEMİ SONLANDIRIP ÇOK PARTİLİ SİSTEME GEÇTİĞİNİ UNUTTU
Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk partili mi? Partili. Milletvekili mi? Milletvekili. Genel  Başkan mı? Genel Başkan. Cumhurbaşkanı mı? Cumhurbaşkanı. İsmet İnönü partili mi? Partili. Milletvekili mi? Milletvekili. Genel Başkan mı? Genel Başkan. Cumhurbaşkanı mı? Cumhurbaşkanı. Ne oldu? Tarafsızlıklarına halel mi geldi? 


CUMHURBAŞKANINI BELEDİYE BAŞKANI İLE BİR TUTTU

Meclis Başkanı, belediye meclisi, il genel meclisi üyeleri, belediye başkanları partili. Herkesin başkanı, herkesin meclis üyesi olarak çalışabilecek, ama Türkiye’nin cumhurbaşkanı partili olursa kıyamet kopacak. Böyle bir çelişki olabilir mi?


BU TEKLİF İLE REJİM DEĞİL HÜKÜMET DEĞİŞİYOR

Parlamento Anayasa yapmaya yetkilidir ve bu konuda ehliyeti tartışılmazdır.
OHAL döneminde Anayasa değişikliği müzakereleri yapılamaz mantığı doğru değildir.
Bu teklif rejim değil, hükümet değişikliği sistemidir. Bu teklifle parlamento kaldırılmıyor, güçleniyor.


ATATÜRK ANAYASALARINA GERİ DÖNÜYORUZ

Bu çifte standarttır. Bunun ana nedeni nedir? Bu uygulama 1961 Anayasası’nda başladı. Neden? Milletin iradesiyle iktidara gelemeyeceğini, her geçen gün iktidar ümidinin azaldığını görenler, cumhurbaşkanının partiyle ilişiğini keserek, cumhurbaşkanlığı yoluyla milletin iradesini kontrol etmek için bu uygulamayı getirdiler. Şimdi bizim yaptığımız Atatürk anayasalarına dönmektir.
image
 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA