SON DAKİKA

Haberertesi

EMEKLİLER HAFTASI ETKİNLİKLERİ

EMEKLİLER HAFTASI ETKİNLİKLERİ
Bu haber 30 Haziran 2020 - 6:09 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.

HABER-Sait TEMUR
EMEKLİ-SEN; “ATATÜRK’ÜN İZİNDE HAKLARIMIZIN PEŞİNDEYİZ”

Dünyada her yıl 28 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arasında kutlanan Emekliler Haftası, ülkemizde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün emekliye ayrıldığı tarih olan 30 Haziran Emekliler Günü olarak kutlanıyor.

EMEKLİ-SEN MYK’DAN AÇIKLAMA

DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) “Emekliler Haftasında” bir dizi etkinlikle kamuoyunu uyaracak.
Geçtiğimiz günlerde toplanan DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası Merkez Yürütme Kurulu (MYK) “Emekliler Haftası” nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

İŞTE O AÇIKLAMA:

İKTİDAR EMEKLİLERİ YOK SAYIYOR
Bu günleri bu sene küresel salgın ve kriz ortamında, belirsizlik ve güvensizlik sarmalında geçiriyoruz.

“Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur” diyordu Mustafa Kemal. Ancak bugün geldiğimiz noktada değil minnet duymak, en temel insan haklarımıza dahi göz dikmiş bir iktidarla karşı karşıyayız.
 
Bu sene Emekliler Haftası’nı, iktidarın popülist tavrının bir ürünü olan “zam” vaatlerinden; yandaş medyanın “emeklilere müjde” haberlerinden çok uzakta; küresel bir salgın karşısında bizleri evlerimize kapatan, açlık ve yoksullukla başbaşa bırakan, insan hakkı gaspına varan, “işçiye, emekçiye, emekliye değil sermayeye bütçe” tavrının benimsendiği aşikar olan politika ve uygulamalarla geçiriyoruz.

HAKLARIMIZI MÜCADELE EDEREK ALACAĞIZ
Hal böyleyken açlık sınırındaki büyük artışa, taleplerimize, haklarımıza üç maymunu oynayanların karşısında demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanların, biz emeklilerin örgütlü mücadelesi çok daha büyük bir önem kazanıyor.
 
Bizler, ne yazık ki, Emekliler Haftası’nı bir araya gelerek, emeklerimizin karşılığını alarak, ekmeğimizi bölüşeceğimiz sofralar kurarak geçiremiyoruz. Bugün 13 milyon emeklinin 6 milyonu emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırken çok büyük bir bölümümüz yoksulluk ve hatta açlık sınırının altında yaşamaktayız.
 
Yalan vaatlerden, yanlış politikalardan, ranttan, talandan, yağmadan, yolsuzluktan başka bir şey üretmeyenler bugün bizlere artı değer üretmiyorsanız yaşamayın diyorlar! Bizler, yıllarca yaşamak için üretenleriz.
Yaşayacağız!
 
Özelleştirmelerle, ranta açılan yeşil alanlarla ceplerini dolduranların, “yol medeniyettir” diyerek her fırsatta yol üstüne yol yapıp o da kar etmeyince şehirleri beton yığınlarına çevirenlerin karşısında, bizler temiz ve yeşil bir doğa; yaşımızın getirdiği fiziksel rahatsızlıklara uygun bir çevre düzenlemesi istiyoruz.
Alacağız!

EMEKLİLERE ÜCRETSİZ VE KALİTELİ SAĞLIK HİZMETİ

Pandemi döneminde tüm açıklığıyla gördüğümüz gibi dünya çapında sağlık sistemi halkların üzerine çökmüş durumdayken her geçen gün bütün hizmetlerin kamusal niteliğini yok edenlerin, insan sağlığını kazanç kapısı olarak görenlerin karşısında, bizler emeklilik sonrası yaşamımızda ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti istiyoruz.
Alacağız!

EMEKLİLERLE MASAYA OTURACAKSINIZ
13 milyon emeklinin bir araya gelmesinden, haklarını dile getirmesinden ve talep etmesinden; bizlerin örgütlü mücadelesinden korkarak sendikamızı türlü çeşit bahanelerle kapatmaya çalışan bir zihniyet emeklilere müjde veremez! Önce haklarımızı gasp edip sonra da zaten emeğimizden çaldıklarını lütufmuş gibi verenlerin karşısında, bizler toplu sözleşmeli sendikal hakkımızı istiyoruz.
Alacağız!

MAAŞLARA YAPILACAK “AÇLIK ZAMMINI” REDDEDİYORUZ

Emekli aylıklarına yapılan temmuz zammının Emekliler Haftası’na denk gelmesi ve fakat bu zammın gerçek fiyat artışlarıyla, enflasyonla, ekonomik krizle uzaktan yakından ilgisi olmadığı trajikomik bir gerçekliktir. Emeklilerin, dünü bugüne taşıyanların aklıyla alay edercesine yüzde beş – beş buçuk oranlarında yapılan zammı bizlere lütuf gibi sunanlara bir çift lafımız var:
 
Bizler emekliyiz; iktidarların politikalarından, ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz.
 
Emekliyiz; yıllarca alınteriyle çalışmış işçileriz, emekçileriz.
 
Emekliyiz; bu ülkenin 13 milyonu biziz.
 
Emekliyiz; emeğin dokuduğu her ilmeğin değerini bilen, o ilmeği dokumuş olan, o ilmeği dokuyan, o ilmeği dokuyacak olan insanın yaşamı için mücadele edenleriz.
 
Evet, bizler emekliyiz; demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanlarız!
 
İnsanca bir yaşam için mücadele ederek Emekliler Haftası’nı hak ettiğimiz şekilde, bu alemin bizim olduğu günlerde kutlayacağız!
 
Emekliyiz, Haklıyız, Kazanacağız!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Yaşasın DİSK!
Yaşasın Emekli-Sen!
 
DİSK / EMEKLİ-SEN
MERKEZ YÖNETİM KURULU

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA