SON DAKİKA

Haberertesi

EDREMİT KİTAP FUARI’NDA ÖNEMLİ KONUKLAR ÖNEMLİ KONULAR

EDREMİT KİTAP FUARI’NDA ÖNEMLİ KONUKLAR ÖNEMLİ KONULAR
Bu haber 13 Ağustos 2021 - 20:16 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
İSTANBUL’UN BELEDİYE BAŞKANLARI SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ ANLATTILAR

Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Edremit Kitap Fuarı’nda İstanbul’un 4 ilçe belediye başkanı bir araya geldi. Edremit Belediyesi Özel Kalem Müdürü Tayfun Canlı’nın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide; Kadıköy, Beşiktaş, Avcılar ve Şişli Belediye Başkanları sosyal belediyeciliği anlattı.

KONU: “SOSYAL BELEDİYECİLİK”
Edremit Kitap Fuarı’nın üçüncü gününde, Edremit Belediyesi Özel kalem Müdürü Tayfun Canlı moderatörlüğünü yaptığı “Sosyal Belediyecilik Nasıl Yapılır” konulu söyleşide Kadıköy Belediye Başkanı Şerdi Dara Odabaş, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin yürüttükleri sosyal belediyecilik uygulamalarını anlattılar. Özellikle pandemi sürecinden sonra sosyal belediyeciliğin kavramının değiştiğini, görev alanlarına girsin girmesin vatandaşların sorunlarına çözüm için çabaladıklarını anlattılar.
 
TURAN HANÇERLİ: “SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖNCELİĞİMİZ”

İlk olarak konuşan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, sosyal belediyeciliğin ardık olmazsa olmaz hizmetlerin başında geldiğini belirterek “Gerçek sorunların gerçek çözümleri için çalışıyoruz. Avcılar’da deprem riski taşıyan 1510 binayı kentsel dönüşüme alarak yaklaşık 40 bin insanın deprem tehlikesinden kurtuldu. Geleceği kurmak için doğa dostu değil, doğaya uyumlu bir belediyecilik sürdürüyoruz. Geleceğin dünyasını bugünden kurmayı amaçlayan tarzda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

RIZA AKPOLAT: “GÖREV ALANIMIZA GİRMEYEN SORUNLARI DA ÇÖZÜYORUZ”
“Beşiktaş’ta üniversite öğrencilerine yemekler ücretsiz”

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, sosyal belediyecilik faaliyetlerinden örnekler verdiği konuşmasında görev alanlarına girsin girmesin sorunların çözümüne çabaladıklarını söyledi. Akpolat, “Beşiktaş sınırlarında 9 üniversite bulunduğunu” kaydetti, “Geliştirdiğimiz aplikasyon ile öğrencilerimiz akıllı cihazlarından sisteme giriş yaparak uygulamada yer alan kendisine en yakın restoran, lokantaya tespit ederek gidip ücretsiz olarak yemek yiyebiliyor. Beşiktaş’ta ki devlet üniversitelerinde ve özel üniversitelerde burslu okuyan öğrencilerimizin hepsinin yeme içme ihtiyacını karşılıyoruz” dedi.

ŞERDİL DARA ODABAŞI: “PROJELERİMİZİ UNESCO ÖRNEK GÖSTERDİ”
Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ise özellikle pandemi dönemi ile değişen bir sosyal belediyeciliğin ortaya çıktığını, ihtiyaç kavramının tamamen değiştiğini ifade etti. “Dayanışan Belediye Kadıköy” ve “Anlat Kadıköy”  gibi sosyal belediyecilik hizmetlerinden örnekler veren Odabaşı “Pandemi sürecinde Kadıköy’de ki tüm 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretsiz yemek servisi başlattık. Sadece ekonomik durumu yetersiz olan değil, ekonomik durumu olmasına rağmen yalnız yalnız yaşayan dışarı çıkmaya, yemek yapmaya imkamı olmayan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza da aynı hizmeti sunuruz. Dayanışma içerisinde şefler yemekleri yaptı, ren a car firmaları servisi üstlendi. Kısacası özel sektör, sivil toplum örgütleri ve kamu dayanışması ile bu hizmetler, yerine getiriyoruz” dedi. Uygulamanın UNESCO tarafından dünyaya örnek belediyecilik olarak gösterildiğini de ifade etti.

MUAMMER KESKİN: “BÜTÇEMİZİ VATANDAŞA SORUYORUZ”

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de yaptığı konuşmada pandemi sonrasında bütün alışkanlıkların değiştiğini yoksulluğun derinleştiğini psikolojik sorunların derinleştiğini vurguladı. Bu nedenlerden dolayı sosyal belediyeciliğin çok daha önem kazandığını kaydetti, iyilik bulaşıcıdır anlayışı işle dayanışma ile vatandaşların yanında olduklarını ifade etti. Şişli’de belediye bütçesini “Benim Bütçem” projesi ile mahalle mahalle ihtiyaçlara yönelik 7 yaş üstü çocukların da oy kullandığı bir katılımcı anlayış ile hazırladıklarını belirterek “Hizmet belediyeciliği, dayanışmayı bütün kılan bir anlayışı yapılandırıyoruz” dedi.

TAYFUN CANLI: “EDREMİT İSTANBULLULARIN DA TERCİHİ”

Edremit Belediyesi Özel Kalem Müdürü Tayfun Canlı, Edremit’in kış nüfusunun pandemi sonrasında 400 bin civarında olduğunu yaz mevsiminde ise 1 milyonu aştığını söyledi. Edremit’te çok sayıda İstanbul’dan gelen vatandaşın bulunduğunu ifade etti. “Bugün Beşiktaş, Kadıköy, Avcılar, Şişli’de yaşayan bir çok vatandaşımız da aramızda. Bizlerde bugün hem vatandaşlarızla hem de sizlerle bir arada olduğumuz için mutluyuz” dedi.
 
Programın sonunda Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan konuk başkanlara günün anısına birer plaket verdi.

OZAN BİNGÖL EKONOMİYİ ANLATTI
Daha sonra ekonomist Ozan Bingöl, ‘Ekonomide ve vergi sisteminde adalet mümkün mü?’ konulu söyleşi düzenledi.

EREN ERDEM MEDYA PANELİNDE KONUŞTU

CHP Parti Meclisi Üyesi Gazeteci Eren Erdem ‘Medyada Yalanlar ve Gerçekler’ konulu söyleşide konuştu. Erdem, “Toplumların gerçeklere ulaşması adına sadece gazeteciler değil, toplumlarda paydaştır. Gerçek gazetecilik yapan mecralara sahip çıkmalıyız” dedi. Erdem, “Bugün gerçekleri gerçek dışı algılarla yer değiştirmek için çabalayanlar var. Ancak bu konjektörün varabileceği yer hezimettir. Ve hezimet yakındır” dedi.

AHMET SELÇUK İLKAN İLE ŞİİR RÜZGÂRI

Eren Erdem’in programının ardından Ahmet Selçuk İlkan şiileri, orkestrası da şarkıları ile geceye renk kattı.

SİNEMA, KİTAP VE EDREMİT

Son olarak ise ‘Göç Mevsimi’ yönetmeni Ali Levent Üngör ile oyuncular Fehmi Kararaslan, Murat Tayfur ve Pelin Kurt’un katılımıyla, ‘Sinema, kitap ve Edremit’ konulu söyleşi düzenlendi.

BAŞKAN ARSLAN: “FUARI SABAHATTİN ALİ’YE İTHAF ETTİK”

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, ‘Ölmez Ağacın Gölgesinde Kitap’ sloganıyla başlanan Edremit Kitap Fuarı’nın bu yıl, Sabahattin Ali’ye ithaf düzenlendiğini söyledi. Başkan Arslan, “4. Edremit Kitap Fuarımız devam ediyor. Fuara vatandaşlarımızın oldukça yoğun bir ilgisi var. Fuara oldukça önemli isimler katılıyor. 50’ye yakın yayınevi ve 200’e yakın yazar, edebiyatçı, çevirmen, siyasetçi halkımızla buluşuyor. Kitap Fuarı, pandemiden sonra Türkiye’de yapılan en büyük organizasyon” dedi.
 
Edremit Kitap Fuarı, 17 Ağustos Salı gününe kadar, yazar, şair ve edebiyatçıların çeşitli programlarıyla devam edecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA