SON DAKİKA

Haberertesi

ÇİĞLİ’YE YENİ BİR CEMEVİ DAHA

ÇİĞLİ’YE YENİ BİR CEMEVİ DAHA
Bu haber 20 Ekim 2019 - 10:10 'de eklendi ve 55 views kez görüntülendi.

HABER/Sait TEMUR
HARMANDALI CEMEVİNE GÖRKEMLİ TEMEL ATMA TÖRENİ
Çiğli Belediyesi ve Cem Vakfı Harmandalı Şubesi işbirliğiyle Harmandalı’da yeni bir Cemevi hizmet vermeye başlayacak.

UTKU GÜMRÜKÇÜ: “Partimin seçim kampanyasında vaat ettiği hizmetleri yerine getiren bir belediye başkanı olacağım”

TUNÇ SOYER, İZZETTİN DOĞAN VE UTKU GÜMRÜKÇÜ ÇİĞLİLİLERE SESLENDİ

Harmandalı Cemevi Temel Atma Törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko ve Kamil Okyay Sındır, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
TUNÇ SOYER: “ALEVİLERİN DURUŞUNA SAYGI GÖSTERİLMELİ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer törenin açılış konuşmasında, “Alevilik insanı kamile ulaştırmayı çabalayan bir kültürdür. Hak ile buluşturan bir yol, kardeşlik dürüstlük ve özgürlük felsefesidir. Alevi toplumu cemevlerinin kendi kültürlerini yaşatan yer olduğuna karar vermiştir. Bu durum üzerinde tartışma yürütülmeyecek kadar açıktır. Bugün bunu tartışmanın hükmü yoktur. Devlet kurumları, din görevlileri ve siyasetçiler Alevilerin bu duruşuna sadece saygı gösterebilirler. Biz demokrasiyi, kardeşliği, yurttaşlığı ve adaleti bu şehrin vazgeçmezleri olarak görüyoruz. Alevilik üzerinden yapılan siyaset anlayışının bir an önce bitmesi gerekiyor. Biz siyasetçilere düşen bu öğretileri bilmek, yaşatmak ve inancımız her ne olursa olsun saygı göstererek gelecek nesillere taşımaktır. Harmandalı Cemevinin tüm İzmirlilere hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
“HARMANDALI’YA MÜJDE”
Soyer, konuşmasının sonda Harmandalı’nın kronik sorunuyla ilgili de bir müjde vererek “Sayın Gümrükçü Başkanım benim sizlere söylememi istedi. Bu ay sonunda Harmandalı’nda elektrik üretmeye başlıyoruz ve kokudan da sinekten de her gün giderek daha az rahatsız olacaksınız. Bunun da buradan sözünü veriyorum” dedi.
 
UTKU GÜMRÜKÇÜ: “SON ALTI AYDA DEĞİL İLK ALTI AYDA TEMEL ATAN BİR BELEDİYE BAŞKANIYIM”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Üç şey söyleyeceğim. Birincisi ben bu şehre 21 yıl önce geldim. Kuruluşundan itibaren göçle kurulmuş bir şehir. Yerlisi var, Balkanlardan doğudan gelmiş insanlarımız var. Anadolu’nun 81 ilinden insanların bir arada kardeşçe yaşadığı ve herkesin birbirini saygıyla hoşgörüyle karşıladığı bir ilçe. Çiğli’nin bu ülkeye örnek olması gereken bir anlayışı var. Bir arada kardeşçe saygı ve sevgi içerisinde yaşıyorlar. Çiğli’nin birliği bütün Türkiye’ye örnek olur diye düşünüyorum.”

“İkincisi İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak dedik. Yeni kent merkezi de Harmandalı olacak ve Harmandalı hak ettiği yere kavuşacak. Bu anlamda birçok adım attık. Burada cemevi ile devam ediyoruz. Ardından çöpler, yeni yollar ile devam edeceğiz.”

“Son olarak da ben klasik bir siyaset ve klasik bir başkanlık yapmayacağım. Partimin seçim kampanyasında vaat ettiği hizmetleri yerine getiren bir belediye başkanı olacağım. Klasik bir belediye başkanı olsaydım temel atma törenini son altı ayda atardım. Ama ben göreve gelişimin altıncı ayında temel atıyorum. Arkamda siz varsınız; sizin verdiğiniz güç ve destek var. Önümüzde de Büyükşehir belediye başkanımızla birlikte Çiğli’yi marka kent yapma iradesini göstereceğiz. Tunç Soyer Başkanın Çiğli’yi unutmadığını belirterek, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.
 
İZZETTİN DOĞAN: “ÜLKE NÜFUSUNUN ÜÇTE BİRİNİ OLUŞTURAN ALEVİLER KENDİ GÜCÜNÜN DEĞERİNİ BİLMELİDİR”

Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, “25- 30 milyonu bulan alevi kesimi, ibadetlerini yapabilmeleri için belediyelere müracaat edip, onların desteğiyle ibadetlerini devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu ne kadar acı. Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu herkesin saygı göndermesi gerektiğini savunup durular; biz her seferinde söylüyoruz anayasanın 10. maddesi yurttaşların ırkları, siyasi yaklaşımları ne olursa olsun “yurttaşlar yaşalar önünde eşittir” der. Temel taşını oluşturan bir maddedir bu. Aleviler itilen kakılan, yönetimlerde yer alamayan bulamayan bir toplum. Devletin dini, adalettir. Adaletle yönetilmeyen bir devletin kendi toplumunda huzuru sağlaması mümkün değildir. Aleviler kendi değerini ve gücünü bilsin. Bir ülkenin nüfusunun üçte biri Aleviyse, bilin ki Alevilerin oyu olmadan o seçimler kazanılmaz” dedi.
 
KANİ BEKO: “BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Şeh Bedrettin, ‘Ön yargı, yanılgının yansımasıdır’ demiştir. Ülkemizde hep ön yargılı yaşadık. Üzerimizdeki ön yargıları atma zamanı geldi. Her zamankinden daha fazla birliğe beraberliğe ihtiyacımız var. Cemevi demek eşitlik, özgürlük, barış, kardeşlik ve adalet demektir. Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz, birleşirsek var oluruz” dedi.
 
KAMİL OKYAY SINDIR: “ANAYASAMIZ EŞİT YURTTAŞLIĞI SAVUNUR”
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “Anayasa Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik, laik bir devlettir der. Anayasamızda eşit yurttaşlığı savunan madde vardır. Laikliği iki cümleyle ifade edebiliriz. Alevilik inanç ve etnik kimliklerin, kör olması ve görmemesi anlamını taşır. İnanç ve vicdan özgürlüğüdür. Bu da her insana eşit mesafede olmayı temsil eder. Bu cemevi için böyle değil. Yasada cami der, mescid der, kilise der ama cemevi demez. İç hukukta da maalesef cemevi ifadesini yerleştiremedik. Soru önergesi teklifler verdik ama iç hukuk tükendiği için bunu sokamadık. Cemevleri ifadesi meşrulaşmış, meşrulaştırılmıştır. Canlar bu cemevinin iyilik getirmesini ve birlikte bir yaşam arzu ettiğimiz bir yaşama evirmesi adına iyi işler yapmasını diliyorum” dedi.

CEMEVİ PROJESİNDE NELER VAR?

Harmandalı İnönü Mahallesi’nde Çiğli Belediyesi ve Cem Vakfı Harmandalı Şubesi işbirliğiyle yapılacak Cemevi, 2 bin 530 metrekarelik alanda yeralacak. İki katı yer altında olmak üzere toplam dört kattan oluşacak cemevinin bodrum katında morg, cenaze hazırlık odaları, diğer katlarda ise mutfak, yemekhane, dinlenme alanı, kütüphane, idari ofisler, cem salonu ile dede odası bulunacak.

Fotoğraflar: Çiğli Belediyesi Basın Bürosu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA