SON DAKİKA

Haberertesi

ÇİĞLİ’DE ATATÜRK SERGİSİ VE PANEL

ÇİĞLİ’DE ATATÜRK SERGİSİ VE PANEL
Bu haber 17 Mayıs 2019 - 12:18 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

ATATÜRK SERGİSİ VE MİLLİ MÜCADELE SÖYLEŞİSİNE YOĞUN İLGİ
Çiğli Belediyesi tarafından düzenlenen “İlk Kurşundan İlk Adıma 100. Yıl” etkinlikleri sergi ve söyleşiyle devam etti. Etkinliklerin ikinci gününde “Atatürk ve Gençlik” sergisi açılışı ile Araştırmacı – Yazar Tevfik Kızgınkaya ve Prof. Dr. Suat Çağlayan’ın konuşmacı olarak katıldığı “100. Yılında Milli Mücadele” konulu söyleşi düzenlendi.
ATATÜRK RESİM SERGİSİ AÇILDI

Çiğli Belediyesi, Milli Mücadelenin 100. yılını bir dizi etkinlikle kutluyor. Beş gün sürecek “İlk Kurşundan İlk Adıma 100. Yıl” etkinliklerinin ikinci gününde “Atatürk ve Gençlik Sergisi”nin açılışı Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve konuklar tarafından yapıldı.  
BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ: “DÜNYANIN EN BÜYÜK VE TEK KURTULUŞ SAVAŞI”

Sergi açılışında konuşan Başkan Gümrükçü, “Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan bir mücadele başlattı. Anadolu’da kongreler yapıldı.  Ege Bölgesinde de kongreler süreci yaşandı. Bizim Kurtuluş Savaşımız dünyanın ilk ve en büyük ulusal kurtuluş savaşı oldu. Bu mücadelenin 100. yılında Çiğli Belediyesi olarak Hasan Tahsin’in ilk kurşunu attığı 15 Mayıs 1919 ve Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919’un 100. yılında 5 gün süreyle kutlama kararı aldık. Gelecek yıl da 23 Nisan’ın 100. yılı. 23 Nisan’ı da aynı coşkuyla aynı heyecanla halkımızla birlikte kutlayacağız” dedi.
100. YILINDA MİLLİ MÜCADELE
Sergi açılışının ardından “100. Yılında Milli Mücadele” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye Araştırmacı  – Yazar Tevfik Kızgınkaya ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan konuşmacı olarak katıldı. 2023 yılında Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla kutlamanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Suat Çağlayan, Milli Mücadele sürecini ve Cumhuriyetin kazanımlarının korunması gerektiğini söyledi.
“KURTULUŞ VE KURULUŞ BİR ÇOK ÜLKEYE ÖRNEK OLDU”
“Aklın Yolu Cumhuriyet”
kitabının yazarı Tevfik Kızgınkaya da “Kurtuluş Mücadelemiz dünya siyasi olaylarını şekillendiren bir olaydır. Bizim kurtuluş ve kuruluşumuz birçok ülkeye örnek olmuştur. 100 yıl önce bu topraklarda Mustafa Kemal’in attığı büyük bir adım var. Bugün hala Cumhuriyet politikalarının sonuçlarını yaşıyoruz” diye konuştu.

Söyleşinin ardından Prof. Dr. Suat Çağlayan ve Tevfik Kızgınkaya kitaplarını imzaladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA